لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۴۸

طالبان سفیر پاکستان را آزاد کرد


سفیر پاکستان در فیلم ویدویی حدود یک ماه پیش ظاهر شد. (عکس: AFP)

مقامات امنيتی پاکستان روز شنبه اعلام کردند که شبه نظاميان طالبان، طارق عزيزالدين، سفير پاکستان در افغانستان را، که بيش از سه ماه پيش ربوده شده بود، آزاد کرده اند.


يک مقام رسمی پاکستان که نخواست هويتش فاش شود، به رويترز گفته است که سفير پاکستان در وزيرستان جنوبی آزاد شده است.


وی افزود که آزادی سفير پاکستان زمانی صورت گرفت که دولت پاکستان ۴۰ نفر از اعضای طالبان را از زندان آزاد کرد.


دولت پاکستان هنوز بيانيه ای رسمی در اين مورد منتشر نکرده است ولی محمد صادق، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان آزادی طارق عزيز الدين را تاييد کرد و افزود: « وی سالم است و در مکان امنی است.»


آقای عزيز الدين در ۱۱ فوريه در منطقه خيبر در مرز مشترک افغانستان و پاکستان ربوده شد.


مقامات پاکستان می گويند که سفير اين کشور در اسارت جنگجويان هوادار بيت الله مهسود، رهبر طالبان در پاکستان بوده است.


دولت سابق پاکستان و مقامات اطلاعاتی آمريکا، بيت الله مهسود را متهم به رهبری بی نظير بوتو، نخست وزير سابق پاکستان کردند. بيت الله مهسود اين اتهامات را رد کرده و اعلام کرده هيچ نقشی در ترور خانم بوتو نداشته است.


طارق عزيزالدين، ماه گذشته در در يک نوار ويديويی ظاهر شد و گفت که طالبان او را اسير کرده اند.


در اين نوار که از تلويزيون «العربيه» پخش شد، آقای عزيزالدين در محاصره ستيزه جويان مسلح ديده می شد. وی گفت که از بيماری رنج می برد و از دولت پاکستان خواست تا تقاضاهای های طالبان را برآورده کند.


طارق عزيرالدين در اين نوار ويديويی گفت که مدت ۲۷ روز است که وی، محافظ و راننده اش، ۲۷ روز است که در اسارت هستند و با آنها با احترام رفته است.


آقای عزيزالدين خطاب به معاون وزير امور خارجه پاکستان، سفيران اين کشور در ايران و پاکستان و برادرش گفت: «من از آنها می خواهم که هر چه در توان دارند برای نجات زندگی ما انجام دهند و درخواست های مجاهدين طالبان را برآورده سازند.»


محمد صادق، سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان پس از پخش اين فيلم اعلام کرد که در اين نوار چهار دقيقه و ۳۰ ثانيه ای هيچ درخواستی مطرح نشده است و دولت اين کشور اطلاعی از درخواست طالبان ندارد.
وی همچنين در مورد اين نوار ويديويی گفته بود: « ما در موقعيتی نيستيم که مطمئن شويم که طالبان او را به اسارت گرفته است.»


XS
SM
MD
LG