لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۱

«درگیری در مرز ایران یک کشته بر جای گذاشت»


پایگاه های پژاک در شمال عراق قرار دارند. (عکس: AFP)

راديوی دولتی ايران روز يکشنبه اعلام کرد که مرزبانان اين کشور در درگيری در شمال غربی ايران با مردان مسلح کرد، يک نفر از آنها را کشته اند.


اين راديو افزود که يک نفر ديگر از اعضای اين گروه که قصد ورود غير قانونی به خاک ايران را داشته، توسط نيروهای انتظامی ايران دستگير شده است.


درگيری ها و تيراندازی در منطقه کوهستانی در مرز مشترک ايران، ترکيه و عراق صورت گرفته است.


به گزارش آسوشيتدپرس، راديوی دولتی ايران نامی از گروه خاصی در گزارش خود نبرده است ولی پيشتر، گروه جدايی طلب پژاک بارها با نيروهای ايرانی در اين منطقه با نيروهای ايران درگير شده است.


گروه پژاک تاکنون در مورد درگيری های روز شنبه اظهار نظری نکرده است.


حزب حيات آزاد کردستان (پژاک) از سوی جمهوری اسلامی ايران به عنوان يک گروه تروريستی معرفی شده و در مناطق آذربايجان غربی و کردستان فعال است.


اين گروه در سال های اخير يک سلسله برخوردهای خشونت بار با نيروهای نظامی و انتظامی ايران داشته که دهها کشته و مجروح بر جای گذاشته است.


اين گروه شاخه ايرانی حزب کارگران کردستان ترکيه است که از سال ۱۹۸۴ عليه دولت ترکيه می جنگند و پايگاه های آن در شمال عراق قرار دارد.


در اوايل خرداد ماه نیز ، هشت مامور وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در درگيری با پژاک در مناطق مرزی غرب ايران کشته شدند.


سپاه پاسداران در ماه های گذشته بارها برخی از روستاهای شمال عراق را هدف گلوله باران توپخانه ای خود قرار داده و مدعی شده است که اين مواضع محل استقرار چريک های پژاک است.


حمله توپخانه ای سپاه پاسداران به شمال عراق در پاييز گذشته موجب شد تا برخی مقام های محلی از ايران انتقاد کنند.


مقام های کرد در آن زمان اعلام کردند که در پی وحشت ساکنين برخی روستاهای کردنشين از حملات دوباره ايران، آنها خانه و کاشانه خود را ترک کرده و در کوه ها پناه گرفته اند.


جمهوری اسلامی ايران همواره کشورهای غربی را متهم کرده است که از شورشيان پژاک حمايت کرده و خشونت های رخ داده در منطقه را هدايت می کنند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG