لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۳۶

«ایران یک ناو جنگی به خلیج عدن فرستاد»


دزدان دریایی تاکنون به یک کشتی ایرانی و یک کشتی عازم ایران حمله کرده اند. (عکس: Afp)

ایران اعلام کرد که برای مقابله با خطر دزدان دريايی، يک ناوگروه جنگی به آبهای بين المللی خليج عدن در سواحل سومالی فرستاده است.


خبرگزاری نيمه رسمی فارس، روز شنبه؛ با اعلام اين خبر به نقل قول از يک مسوول بلندپايه نيروهای مسلح جمهوری اسلامی، بدون ذکر نام وی، نوشت : ناو اعزامی ايران به خليج عدن ، به شمار کشتی های مستقر در اين منطقه از کشورهای ايالات متحده آمريکا، بريتانيا، دانمارک ايتاليا روسيه و شماری ديگراز کشورها که در آن منطقه مستقر شده اند، می پيوندد.علی طاهری، معاون وزیر راه ایران پیشتر گفته بود که ایران آمادگی برخورد با دزدان دریایی دارد.


این در حالی است که تاکنون یک کشتی ایرانی در آب های خليج عدن بدست دزدان دريايی افتاده است.


کشتی ايران ديانت، ۳۱ مرداد ماه، در حالی که با ۴۲ هزار و ۵۰۰ تن انواع مواد معدنی و صنعتی از چين به سمت هلند در حرکت بود، همراه با يک کشتی ژاپنی در خليج عدن و در آب های بين المللی توسط دزدان دريايی سومالی ربوده شد.


دزدان دریایی پس از دریافت «باج» از سوی دولت ایران این کشتی را آزاد کردند.


در اواخر آبان ماه نیز يک كشتى هنگ كنگى حامل گندم به مقصد ايران، توسط دزدان دريايى در درياى عدن ربوده شد.


سواحل سومالی يکی از بزرگترين مناطق فعاليت دزدان دريايی در جهان به شمار می رود و در شش ماه نخست سال جاری ميلادی، ۲۴ گزارش در خصوص حمله آنان به شناورها در اين منطقه انتشار يافته است.


خليج عدن، دريای سرخ را به اقيانوس هند متصل می کند و يکی از پر رفت و آمد ترين خطوط کشتيرانی در جهان به شمار می رود.


کشور سومالی از سال ۱۹۹۱ ميلادی که ژنرال محمد زيادباره سرنگون شد، فاقد حکومت مرکزی قدرتمند بوده است.


مرکز بين المللی اطلاع رسانی دزدی های دريايی نیز به تمام کشتی هايی که در حال عبور از خليج عدن هستند و يا قصد عبور از آنجا را دارند، هشدار داده و خواستار هوشياری آنان شده است.


XS
SM
MD
LG