لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۳:۳۶

رومانو پرودی خواستار رای اعتماد پارلمان ایتالیا شد


دولت ائتلافی رومانو پرودی تاکنون چندین بار در آستانه سقوط قرار گرفته است.

رومانو پرودی، نخست وزير ايتاليا، که حمايت يکی از احزاب حامی دولت را از دست داده است روز سه شنبه از پارلمان خواست تا بار دیگر به دولت او رای اعتماد دهد.


به گزارش خبرگزاری ها، «حزب اودور» به رهبری کلمنته ماستلا از پشتيبانی کابینه رومانو پرودی دست برداشته و اين امر موجب شده که دولت ائتلافی ايتاليا فقط یک کرسی بیشتر از اپوزیسیون در مجلس سنا داشته باشد.


این در حالی است که دولت پرودی همچنان اکثريت کرسی ها را در مجلس نمایندگان در اختيار دارد واعلام کرده که مطمئن است رای اعتماد مجلس را از آن خود خواهد کرد.


در صورتی که آقای پرودی نتواند از مجلس نمايندگان و يا سنا رای اعتماد بگیرد، مجبور به استعفا خواهد شد.


رومانو پرودی که کمیسیونر سابق اتحادیه اروپا بوده است در آوريل سال ۲۰۰۶، فرودين ۱۳۸۵، توانست پس از شکست سيلويو برلوسکونی، دولت ائتلافی خود را با شرکت احزاب چپ تشکيل دهد ولی کابینه او تاکنون چندین بار در معرض سقوط قرار گرفته است.

رومانو پرودی در سخنانی از موفقيت اقتصادی دولتش در۲۰ ماه گذشته، سخن گفته و به نمايندگان مجلس گفته است که در اين مدت، رشد اقتصادی افزايش يافته و بدهی دولت کاهش پيدا کرده است.


آقای پرودی افزود: «کاهش ماليات ها و افزايش حقوق ها در برنامه کار دولت است و پروژه های مهمی در انتظار همه ما است.»


سخنان آقای پرودی در مجلس نمايندگان با مزه پراکنی های برخی از نمايندگان ايتاليايی همراه شد.


دولت چپ ميانه رومانو پرودی هميشه در حالت بی ثباتی قرار داشته، ولی روز دوشنبه زمانی که کلمنته ماستلا، وزير سابق دادگستری، اعلام کرد که حزب وی از پشتيبانی دولت دست برداشته است، کابینه آقای پرودی در آستانه سقوط قرار گرفت.


اين وزير سابق، دولت را متهم کرد که از وی پشتيبانی لازم را نکرده است. آقای ماستلا اخيرا به دليل يک رسوايی مالی از مقام خود استعفا داد ولی تمامی اتهامات را رد کرد.


مخالفان دولت ايتاليا خواستار استعفای نخست وزیر شده اند. سيلويو برلوسکونی، رهبر مخالفان راست ميانه و نخست وزير سابق این کشور اعلام کرد که دولت ايتاليا وارد بحران شده است.


آقای ماستلا اعلام کرده که حزب وی عليه پرودی رای خواهد داد. اين حزب دارای سه سناتور و ۱۴ نماينده است.


ماه مارس گذشته نیز دولت ائتلافی چپ میانه در آستانه سقوط قرار گرفت ولی با تفاوت پنج رای، ۱۶۲ رای موافق در برابر ۱۵۷ رای مخالف توانست رای اعتماد سنای ایتالیا که سياست خارجی دولت ائتلافی را رد کرده بود، بدست آورد.


رومانو پرودی که کمیسیونر سابق اتحادیه اروپا بوده است در آوريل سال ۲۰۰۶، فرودين ۱۳۸۵، توانست پس از شکست سيلويو برلوسکونی، دولت ائتلافی خود را با شرکت احزاب چپ تشکيل دهد ولی کابینه او تاکنون چندین بار در معرض سقوط قرار گرفته است.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG