لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۳:۰۳

«آمریکا انتظار دارد مذاکرات با ایران از ژوئن آغاز شود»


دنيس راس
به نوشته روزنامه اسرائیلی هاآرتص، دنیس راس، مشاور ويژه وزير خارجه آمريکا، گفته است که واشینگتن انتظار دارد که مذاکراتش با جمهوری اسلامی ایران از ژوئن، و بلافاصله در پی انتخابات رياست جمهوری ايران آغاز شود.

به گزارش روزنامه اسرائيلی هاآرتص، «آمريکا به احتمال قوی ماه اکتبر را مهلت پايانی برای دور نخست مذاکرات خود با ايران تعيين کرده است.»

هاآرتص يکشنبه بيستم ارديبهشت نوشته است، اين خبر در گزارش محرمانه ای پيرامون مذاکرات دنيس راس با يک مقام ارشد اروپائی به دست اسرائيل رسيده است.

انتخابات رياست جمهوری ايران بيست و دوم خرداد، دوازدهم ژوئن برگزار می شود.

روزنامه جروزالم پست نيز يکشنبه نوشت مشاور کلينتون اين سخنان را در ديدار با نماينده اتحاديه اروپا بيان کرده است.

به نوشته اين گزارش، «راس گفته است که اگر آمريکا ببيند که ايران ديدگاه خود را در قبال برنامه هسته ای خود تغيير نمی دهد، آمريکا سياست سخت گيرانه ای در پيش خواهد گرفت.»

آقای راس در روزهای اخير از مصر، عربستان و چند کشور ديگر حوزه خليج فارس ديدارکرد. همزمان با او، رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا نيز با سفر به مصر و عربستان سعودی، به آنها گفت: «مذاکرات آمريکا و ايران به زيان اعراب و اميرنشين ها نخواهد بود.»

به نوشته هاآرتص، آقای راس گفته است، مذاکرات واشينگتن – تهران، چهار تا پنج ماه بيشتر طول نخواهد کشيد، و آمريکا در پائيز، نتيجه دور اول را سبک و سنگين خواهد کرد تا برای بقيه راه تصميمات لازم را بگيرد.

آمادگی آمريکا برای تعيين سقف زمانی، پذيرش عملی درخواست آويگدور ليبرمن وزير خارجه اسرائيل محسوب می شود.

ليبرمن در سفر هفته گذشته به اروپا خواهان آن شد که مذاکرات واشينگتن – تهران بيش از سه ماه نباشد. وی پنجشنبه در برلين در ديدار با فرانک والتر اشتاين ماير وزيرخارجه آلمان به او گفت: «ايران تقلا می کند که با بهانه گيری های مختلف، آغاز مذاکرات با آمريکا را هر چه بيشتر به عقب بيندازد».

ليبرمن گفت، «ايرانی ها حال انتخابات رياست جمهوری و سپس ماه رمضان را بهانه می کنند، و خطاست اگر اين بهانه جوئی ها تحمل شود، زيرا اگر ايران به بمب اتمی برسد، کشورهای عرب نيز وارد گردونه سرگيجه آوری برای دستيابی به تسليحات هسته ای خواهند شد».

شيمون پرز رئيس جمهوری اسرائيل در ديدارسه شنبه گذشته خود در کاخ سفيد با باراک اوباما گفت «اسرائيل از مذاکرات آمريکا با ايران حمايت می کند زيرا وضعيت را روشن خواهد کرد.»
XS
SM
MD
LG