لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ تیر ۱۴۰۰ تهران ۰۶:۴۰

گزارش «روحانی‌سنج» از عملکرد ده روز دوم دولت یازدهم


سایت «روحانی سنج» که از سوی «موسسه آموزشی امور جهانی مانک» دانشگاه تورنتو، با کمک گروه تحقیقاتی «اصل ۱۹» راه اندازی شده، گزارشی از عملکرد ده روز دوم دولت یازدهم منتشر کرده است. گزارش نخست را اینجا مشاهده کنید.
بیست روز از ریاست جمهوری حسن روحانی گذشت. شاید بتوان گفت مهم‌ترین خبر ده روز دوم، رای اعتماد مجلس به اکثر وزاری پیشنهادی رییس جمهور و تشکیل رسمی اولین جلسه هیات دولت بود. با توجه به اتفاقات این ده روز شاید بتوان گفت که رییس جمهور و هیات دولت تمرکز خود را بر حوزه «سیاست داخلی» و «اقتصادی» گذاشته‌اند و در این دو حوزه است که شاهد «پیگیری وعده‌های انتخاباتی» هستیم و در حوزه «سیاست خارجی» و «فرهنگی-اجتماعی» تحرک خاصی که بتوان آنرا «تحقق وعده‌ها» و یا «وعده‌های در حال پیگیری» بدانیم، وجود ندارد. در این ارتباط به موارد ذیل اشاره خواهیم کرد:

تشکیل کارگروه برای نجات دریاچه ارومیه

در نخستین نشست هیات وزیران دولت یازدهم ایران، روز یکشنبه ۲۷ مرداد، اعضای دولت مصوبه‌هایی تصویب کردند که یکی از آن‌ها «تشکیل کارگروهی برای نجات دریاچه ارومیه» بود.
به گزارش ایسنا کارگروه نجات دریاچه ارومیه با مسئولیت وزارت نیرو، کشور، جهاد کشاورزی و از سوی دیگر رئیس سازمان محیط زیست ایران و نیز نماینده معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی دولت تشکیل می‌شود.
این کارگروه ماموریت یافته است تا «با استفاده از سوابق مطالعات و اقدامات قبلی به عمل آمده در این زمینه و بررسی‌های تخصصی و می‌دانی بیشتر، ظرف دو ماه راهکارهای نجات دریاچه ارومیه را تدوین و جهت تصمیم‌گیری نهایی به دولت ارائه کند.»
حسن روحانی پیش از انتخابات وعده داده بود که موضوع دریاچه ارومیه جزء «اولین برنامه‌های دولت» او باشد.

بهبود معیشت مردم در صد روز آینده

حسن روحانی رییس‌جمهوری در سخنانی در آغاز نخستین جلسه کابینه جدید گفت که اولین مسئولیت دولت او «بهبود معشیت مردم» است. بر اساس دستور رییس‌جمهور، مقرر شد دستگاه‌های اجرایی اقداماتی را که می‌توانند در ۱۰۰ روز بر اوضاع و معیشت مردم تاثیر مثبت داشته باشند، ظرف یک هفته به دولت اعلام کنند.

کالا برگ یارانه‌ای

یکی دیگر از وعده‌هایی که از سوی حسن روحانی در طول مبارزات انتخاباتی مطرح شده بود ارایهٔ یارانه کالایی در کنار یارانه نقدی با هدف کم کردن دغدغه مردم بخصوص اقشار کم در آمد بود.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مهندس اکبر ترکان، پیش از برگزاری انتخابات اخیر ریاست جمهوری از زمره کارشناسانی بود که بار‌ها تاکید می‌کرد در شرایط فعلی باید سیستم کالابرگ یا‌‌ همان کوپن برای حمایت از برخی اقشار ضعیف احیا شود. ترکان که از مشاوران ارشد رییس دولت یازدهم است از نگاه و موضع این دولت در مورد احیای سیستم کالابرگ سخن می‌گوید و در مصاحبه با روزنامه آرمان تصریح می‌کند: «وقتی ما به کالابرگ اشاره می‌کنیم خیلی‌ها یاد کوپن می‌افتند که شاید برخی از ما از آن خوشش نمی‌آید اما واقعا در دنیای صنعتی پیشرفته این نوع حمایت وجود دارد.

حالا اسم این نوع حمایت را کالاکد گذاشته‌اند که با یک کارت الکترونیکی حمایت از برخی اقشار انجام می‌شود. می‌خواهم اشاره کنم حتی کشورهای صنعتی هم روش‌های حمایتی این گونه دارند، منتها به جای آن کاغذ و کالابرگ، از سیستم مدرن و الکترونیکی استفاده می‌کنند.» از سوی دیگر وی اشاره می‌کند که برای حمایت از اقشار حقوق‌بگیر راه‌اندازی ظرفیت‌های معطل مانده در صنعت و بهره‌ور کردن نظام تامین اجتماعی برای کاهش هزینه‌های مالی بخش درمان مدنظر دولت است.

احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی

احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی همانگونه که حسن روحانی قول داده بود نه تنها یکی از اولویت‌ها ی دولت یازدهم است، بلکه مقدمات بازگشت این سازمان نیز با هدایت محمد باقر نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی حسن روحانی آغاز شده است.

نوبخت معاون در برنامه تلویزیونی نگاه یک، اولویت‌های کاری رییس جمهور در ۱۰۰ روز آینده را تشریح کرد و گفت: اصلاح قانون بودجه سال ۹۲، احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و تهیه لایحه بودجه سال ۹۳ الویت‌های اجرایی دولت یازدهم در ۱۰۰ روز آینده است.

معاون رییس‌جمهور با اشاره به اصلاح نظام برنامه‌ریزی کشور، از احیای قریب‌الوقوع سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با ادغام دو معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع انسانی خبر داد.

بازگرداندن اساتید کنار گذاشته شده به دانشگاه

حسن روحانی پیش از انتخابات در سالن افراسیابی ورزشگاه شهید شیرودی گفت: آنهایی که به خاطر اظهارنظر از دانشگاه کنار گذاشته شده‌اند باید به دانشگاه‌ها برگردند.... چرا که ما با وحدت و یکپارچگی و وحدت ملی، انسجام و قدرت ملی را خواهیم آفرید.»

در همین راستا سرپرست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: استادانی که بر خلاف مقررات بازنشسته شده‌اند می‌توانند به دانشگاه‌ها برگردند. دکتر جعفر توفیقی در گفت‌وگو با خبرنگار ایران با اعلام این خبر اظهار کرد: استادان بازنشسته اگر احساس می‌کنند که برخلاف ضوابط و مقررات بازنشسته شده‌اند و می‌توانند به دانشگاه‌ها بازگردند و اگر در روند بازنشستگی آن‌ها خلاف یا اشتباهی صورت گرفته این امر قابل تجدید نظر است.

صدور کارت هوشمند برای بیماران صعب‌العلاج

یکی از وعده‌های رییس جمهور این بود که: «در این دولت برای بیماران صعب العلاج کارت هوشمند صادر شده و هزینه درمانشان بر عهده دولت خواهد بود.»

البته این امر پیش از این در دولت احمدی‌نژاد شروع شده و مدیر نظارت بر داروی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از عرضه کارت هوشمند داروهای یارانه‌ای به بیماران صعب العلاج خبر داده بود.

اما در هر صورت با توجه به وعده انتخاباتی رییس جمهور در استاهای مختلف این کارت هوشمند عرضه و هزینه‌های درمانی آن‌ها پرداخت شده است. در همین راستا خبری منتشر شد مبنی بر اینکه ۱۸۱۵بیمار خاص استان چهارمحال و بختیاری کارت هوشمند بیمه دریافت کردند. همچنین پیش از این هم در خبر دیگری آمده بود: «مابه التفاوت ۲ میلیارد و ۳۰۰میلیون تومانی افزایش قیمت دارو به حساب ۱۱۰ هزار بیمار خاص، سرطانی و صعب العلاج تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی، واریز شد.»

حذف کنترل پیش از چاپ کتاب

یکی از انتقاد‌های پیش از انتخابات حسن روحانی به وضعیت نشر کتاب در کشور، ممیزی‌های فراوانی بود که از طرف وزارت ارشاد به نویسندگان و ناشران تحمیل می‌شود. وی در جریان مبازرات انتخاباتی در این خصوص اظهار داشت: «من به نظارت و کنترل قبل از انتشار خیلی اعتقاد ندارم. قانون را شفاف کنید، اجازه دهید کتاب مثلا ۵۰۰ نسخه چاپ شود، فاجعه‌ای رخ نمی‌دهد، بعد اگر اشکال داشت، تذکر بدهید. اول قانون را شفاف کنید تا فرد بداند با قانون چه باید بکند. چون قانون شفاف نیست برخی کتاب ماه‌ها یا چند سال در ممیزی باقی می‌ماند و این باعث می‌شود استعداد و خلاقیت در کتاب از بین برود.»

در همین راستا علی جنتی وزیر ارشاد در گفتگو با نشریه آسمان گفت: «ممیزی قبل از نشر را بر می‌داریم. خود ناشر وقتی روی کتابی سرمایه گذاری می‌کند که سه هزار تیراژ دارد، می‌داند اگر آن کتاب از چارچوب‌های قانونی خارج بشود سرمایه‌اش دچار مشکل می‌شود و مجبور می‌شود صفحاتی از کتاب را تغییر بدهد تا با ضوابط منطبق شود. لذا از‌‌ همان اول ناشر این ضوابط را مراعات خواهد کرد. بعد نوبت ممیزی بعد از انتشار می‌رسد آن هم باید در چارچوب قانون باشد. این کار باید توسط افراد صاحب نظر و اهل فکر صورت بگیرد و از خرده گیری و اعمال سلیقه شخصی خوداری شود.»

گفته‌های علی جنتی موجی از واکنش‌هایی عموما منفی به ویژه از سوی ناشران و نویسندگان روبرو شد که معتقدند در صورت توقیف کتاب پس از انتشار این سرمایهٔ ناشر است که در خطر قرار می‌گیرد.

ظاهرا باید منتظر بود و دید که وزیر ارشاد در این خصوص چه قدم‌های عملی بر می‌دارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG