لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۸:۰۶
روسيه و ايران، دو همسايه با تاريخچه ای از جنگ ها و اختلافات ارضی و آبی، در ساليان اخير نزديکی بيشتری پيدا کرده بودند و جمهوری اسلامی موفق شده بود که روسيه را قانع کند که در شورای امنيت سازمان ملل از شدت تحريم های اين سازمان عليه برنامه هسته ای جمهوری اسلامی بکاهد. رادیو فردا در این مورد با رجب صفراف،رئیس مرکز مطالعات ایران معاصر در روسیه و علی گرانمایه، تحلیلگر روابط بین الملل در لندن گفت و گو کرده است.

ولی عمر اين همراهی چندان بلند نبوده و روسيه در يک سال اخير در چرخشی تدريجی هم سو با آمريکا و کشورهای غربی خواستار شفاف شدن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی شده است.

بر کسی پوشيده نيست که ايران در يک سال اخير يکی از حاميان پرقدرت خود، يعنی روسيه را در کشاکش هسته ای خود از دست داده است.

مقامات اين همسايه پرمساحت شمالی، گرچه برخی اوقات نسبت به کشورهای تحريم کننده ايران لحنی عتاب آلود می گيرند و از جمله تحريمهای يک جانبه اخير اتحاديه اروپا عليه ايران را منفی و غيرسازنده می خوانند ولی چه بسا "چون به خلوت می روند ، آن کار ديگر می کنند" و از در دست داشتن کارت ايران، در معاملات با آمريکا و غرب، بهره های بسيار می برند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG