لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۵:۴۳

روسیه مخالفان اسد را به استفاده از سلاح شیمیایی متهم کرد


قربانیان سلاح شیمیایی در حلب در سوریه
روسيه می‌گويد مدارکی در اختيار سازمان ملل متحد گذاشته است که نشان می‌دهد مخالفان بشار اسد چهار ماه پيش در جريان حمله‌ای، از گاز شيميايی سارين استفاده کرده‌اند.

ويتالی چورکين، سفير روسيه در سازمان ملل، روز سه‌شنبه، ۱۸ تير، به خبرنگاران گفت که کارشناسان روس اجازه يافته‌اند از منطقه «خان عسل» در نزديکی حلب بازديد کرده و مدارکی جمع‌آوری کرده‌اند که به گفته او «دست اول» هستند.

ويتالی چورکين اعلام کرد که روسيه گزارشی هشتاد صفحه‌ای در اين باره به سازمان ملل ارائه کرده است.

جی کارنی سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه، ادعای روسیه را رد کرده و گفت ايالات متحده هيچ مدرکی دريافت نکرده که ثابت کند غير از دولت سوريه طرف های ديگر از تسليحات شيميايی استفاده کرده اند.

سفير روسيه در سازمان ملل همچنين گفت که احتمالا منشأ گازهای شيميايی به دست‌آمده، سه موشکی ست که مخالفان بشار اسد نوزدهم مارس (حدود چهار ماه پيش) به اين منطقه شليک کردند و بر اثر آن ۲۶ تن، از جمله شانزده نظامی، کشته شدند.

پیشتر، کاخ سفید آمریکا روز ۲۳ خرداد اعلام کرده بود سازمان‌های اطلاعاتی آن کشور «اطمینان» یافته‌اند که دولت سوریه در جنگ داخلیش با نیروهای مخالف، از سلاح‌های شیمیایی مانند گاز سارین استفاده کرده است.

شکل ظاهری سارین، مایع بی‌رنگ شفاف و بی‌بو است.

بن رودز، معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید،در این مورد گفته بود بنا بر تخمین آن کشور ۱۰۰ تا ۱۵۰ نفر در پی استفاده از این سلاح‌ها کشته شده‌اند.

حکومت سوريه و مخالفان مسلح بشار اسد بارها يکديگر را به استفاده از سلاح‌های شيميايی متهم کرده‌اند.

فرانسه نیز چهاردهم خردادماه اعلام کرد آزمایش‌های آن کشور ثابت می‌کند که نیروهای بشار اسد علیه مخالفان خود از گاز ضد سیستم عصبی استفاده کرده‌اند.

اندکی بعد مقام‌های بریتانیایی نیز اعلام کردند که آزمایش‌ها آنها روی نمونه‌هایی که از داخل سوریه جمع‌آوری شده، نشان می‌دهند در این کشور از گاز سارین استفاده شده است.
XS
SM
MD
LG