لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۵۴

جمشیدی: رکسانا صابری به اتهام «جاسوسی» محاکمه شده است


رکسانا صابری
عليرضا جمشيدی، سخنگوی قوه قضائيه ايران، روز سه شنبه، در نشست خبری، اعلام کرد که رکسانا صابری خبرنگار آمريکايی – ايرانی، روز دوشنبه در دادگاه غيرعلنی به اتهام «جاسوسی برای آمريکا» محاکمه شده است.

آقای جمشيدی افزود که آخرين دفاعيات رکسانا صابری اخذ شده و حکم دادگاه در هفته های آينده صادر می شود.

حسن حداد، قاضی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، پيشتر گفته بود که رکسانا صابری بدون مجوز ِ خبرنگاری وتحت عنوان خبرنگار به «فعاليت های جاسوسی» می پرداخته و به گفته او، رکسانا همه اتهامات را نيز پذيرفته است.

رکسانا صابری حدود دو ماه پيش در ايران بازداشت شد و هم اکنون در زندان اوين به سر می‌برد.

وی در شش سال گذشته به عنوان خبرنگار آزاد در ايران فعاليت می‌کرد و با بی‌بی‌سی، راديو «ان‌پی‌آر» و برخی ديگر از نشريات بين المللی همکاری داشته است.

قوه قضائيه ايران در اسفند ماه سال گذشته اعلام کرده بود، رکسانا صابری «ظرف چند روز آينده» آزاد می‌شود، اما به رغم اين وعده اکنون تفهيم اتهام «فعاليت‌های جاسوسی» به وی صورت گرفته و او همچنان در بازداشت به سر می‌برد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ايران در ابتدا اعلام کرده بودند، وی به اين دليل بازداشت شده است، که بدون داشتن کارت خبرنگاری به فعاليت خبری خود ادامه داده بود.

تاکنون چند سازمان و نهاد مدافع حقوق بشر از جمله شورای مناسبات آمريکايی – اسلامی، که مقرش در واشينگتن است، از دولت ايران خواسته اند که رکسانا صابری خبرنگار ايرانی –آمريکايی را آزاد کند.

هيلاری کلينتون، وزير امور خارجه آمريکا نيز از مقام‌های ايرانی خواسته است تا هر چه زودتر وضعيت اين روزنامه‌نگار زندانی و عشاء مومنی ديگر ايرانی – آمريکايی متهم به اقدام عليه امنيت ملی و رابرت لوينسون، عضو سابق پليس فدرال آمريکا، اف بی آی، روشن شود.

در همين حال گزارشگران بدون مرز با تاکيد بر آزادی فوری اين خبرنگار، در اين باره اعلام کرد که «مقامات مسئول ايران از اتهام «جاسوسی» سواستفاده می‌کنند تا روزنامه‌نگاران را زندانی و آزادی بيان را محدودتر کنند.»

  • شما در مورد روند پرونده رکسانا صابری و اتهام‌هایی که به او زده شده است چه فکر می‌کنید؟

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG