لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۴۳

مقتدی صدر خواستار پایان درگیری ها در عراق شد


مقتدی صدر از دولت عراق خواست تا زندانيان را آزاد و دستگيری های غير قانونی را متوقف کند.( عکس: EPA)

مقتدی صدر، روحانی تندرو شيعه و رهبر جیش المهدی، روز يکشنبه به هواداران خود دستور داد تا به درگيری با نيروهای دولتی عراق که از شش روز پيش آغاز شده است، پايان دهند.


مقتدی صدر در بيانيه ای که از طريق دستيارانش در اختيار خبرنگاران قرار داده شد، اعلام کرد که «هر شخصی که اسلحه حمل کند و موسسات دولتی را مورد هدف قرار دهد از ما نيست.»


وی افزود:« برای جلوگيری از ريختن خون عراقی ها و به دليل مسئوليت مذهبی که داريم، ما خواهان توقف درگيری های مسلحانه در بصره و ديگر استان های عراق هستيم.»


آقای صدر همچنين از دولت عراق خواست تا زندانيان را آزاد و دستگيری های غير قانونی را متوقف کند.


دولت نوری المالکی، نخست وزير عراق از بيانيه مقتدی صدر استقبال کرده و گفت اين امر به دولت عراق کمک می کند تا امنيت را در اين کشور بر قرار کند.


مقتدی صدر از هواداران خود خواست تا با دولت همکاری کنند تا امنيت در عراق برقرار شود و مردمی که به دليل جنگ مجبور به ترک شهرشان شدند، دوباره به محل سکونت خود باز گردند.


نيروهای دولتی عراق از روز سه شنبه با شبه نظاميان سپاه مهدی مقتدی صدر، در بصره درگير شدند، و از روز جمعه نيز، جنگنده های آمريکايی و بريتانيايی از عمليات سربازان عراقی پشتيبانی کرده اند.


  • «برای جلوگيری از ريختن خون عراقی ها و به دليل مسئوليت مذهبی که داريم، ما خواهان توقف درگيری های مسلحانه در بصره و ديگر استان های عراق هستيم.»
مقتدی صدر، رهبر جیش المهدی

دولت عراق اعلام کرده که قصد دارد به درگيری های شبه نظاميان مختلف در دومين شهر مهم عراق پايان دهد ولی مقتدی صدر از نيروهای خود خواسته تا مقاومت کرده و به نيروهای اشغالگر و متحدين عراقي اش حمله کنند.


مقتدی صدر پيشتر روز شنبه در مصاحبه با شبکه تلويزيونی الجزيره گفت: «تاثير حضور نيروهای آمريکايی در عراق از حکومت صدام حسين و حزب بعث منفی تر است.»

مقتدی صدر در ضمن گفته است که وی اخيرا به آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته که با اهداف «سياسی و نظامی» دولت ايران در عراق موافق نيست.


اين روحانی شيعه از هواداران خود خواسته بود تا سلاح های خود را تحويل دولت نداده و تسليم نشوند.


حمايت نيروهای بريتانيايی از ارتش عراق


در همین حال، تام هالووی از سخنگويان ارتش بريتانيا در عراق روز يکشنبه اعلام کرد که نيروهای اين کشور به بصره نزديک شده اند ولی هنوز قصد ورود به اين شهر را ندارند.


شاهدان عينی به خبرگزاری رويترز گفتند که سربازان بريتانيايی در جنوب بصره، ايستگاهی برای بازرسی خودروهايی که وارد اين شهر می شوند، ايجاد کرده است.


تام هالووی همچنين افزود که نيروهای بريتانيايی به بصره نزديکتر شده اند تا از نيروهای دولتی عراقی که با شبه نظاميان مقتدی صدر روحانی تندرو شيعه درگير هستند، پشتيبانی کنند. وی گفت:« ما هنوز داخل شهر نشده ايم.»


بريتانيا که کنترل بصره را بر عهده داشت، ماه دسامبر کنترل اين شهر را به نيروهای عراقی سپرد. حدود چهار هزار و ۱۰۰ نفر از سربازان اين کشور در پايگاهی در نزديکی بصره مستقر هستند.

ارتش آمريکا نيز تاييد کرده است که يگان های ويژه اين کشور از نيروهای عراقی در اين عمليات حمايت می کنند.


در حالی که شمار سربازان عراقی به ۳۰ هزار نفر می رسد، اکثر مناطق شهر تحت کنترل شبه نظاميان است و ارتش عراق قادر به پيشروی قابل توجهی در بصره نبوده است.


يک فرمانده نظامی آمريکا گفت که در روزهای جمعه و شنبه، ۴۳ نفر «تروريست» و «تبهکار جنگجو»، طی درگيری ها کشته شده اند.


اين فرمانده همچنين اعلام کرد که ارتش عراق در بصره، در روز شنبه ۲۲ نفر از جنگجويان طرفدار مقتدی صدر را کشته است.


XS
SM
MD
LG