لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶ تهران ۰۰:۰۵

دستگیری ۶۰۰ نفر از جنگجویان سپاه المهدی


۱۶ نفر از رهبران سپاه مهدی نیز در بین دستگير شدگان هستند.

ارتش آمريکا روز سه شنبه، ۲۳ ژانويه، اعلام کرد که نيروهای آمريکايی ۶۰۰ نفر از جنگجویان گروه مقتدی صدر، روحانی تندروی شيعه را دستگير کردند.


۱۶ نفر از رهبران اين گروه نیز بین دستگير شدگان هستند.


خبرگزاری فرانسه، به نقل از ارتش امريکا نوشت که در حال حاضر ۶۰۰ نفر به دليل فعاليت غيرقانونی در رابطه با گروه شبه نظامی ارتش مهدی، وابسته به مقتدی صدر، منتظر محاکمه توسط دولت عراق هستند.


به گفته ارتش آمريکا ۱۶ نفر از رهبران اين گروه شبه نظامی در حمله مشترک نيروهای عراقی و آمريکايی دستگير شدند و يکی از رهبران نيز کشته شده است.


طبق اظهارات ارتش آمريکا، ۵ مقام کليدی اين ارتش در شهر صدر در حومه بغداد که منطقه ای شيعه نشين و بسيار فقير است دستگير شدند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، در ۴۵ روز گذشته ارتش آمريکا، ۵۲ عمليات بر عليه نيروهای ارتش مهدی مقتدی صدر داشته است.


خبرگزاری فرانسه افزود که به گفته ارتش آمريکا همچنين شش تن ديگر از رهبران ارتش مهدی را در ماه اکتبر دستگير شدند و ارتش آمریکا اين افراد را مسئول حمله به نيروهای عراقی و آمريکايی و بی ثباتی در کشور دانسته است.


ارتش آمريکا در عملياتی مشترک با ارتش عراق، رهبران سنی ۳۰ سلول عملياتی عليه دولت عراق ونيروهای آمريکايی را نيز دستگير کردند. به گفته ارتش آمريکا اين افراد مسئول بمب گذاری در عراق و سهولت بخشيدن به عمليات جنگجويان خارجی متهم شدند.


نيروهای امريکايی و عراقی اين عمليات را در چارچوب برنامه جديد امنيتی برای بغداد است که جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا، در اوايل ماه ژانويه مطرح کرد و خواهان پايان بخشيدن به درگيری های خونی فرقه ای بين شيعيان و سنی ها شد.


ژنرال کيسی که فرمانده نيروهای ائتلافی به رهبری آمريکا در عراق است پيشتر گفت که تمامی نيروهای شبه نظامی مورد هدف قرار خواهند گرفت.


در جديد ترين گزارش پنتاگون از گروه مقتدی صدر و ارتش مهدی به عنوان خطرناکترين نيرو برای بی ثباتی عراق نام برده شد.


پنتاگون در اين گزاش، ارتش مهدی را که گفته می شود ۶۰ هزار جنگجو در اختيار دارد و از سوی ايران حمايت می شود، خطری مهمتر از القاعده برای بی ثباتی و جنگ فرقه ای در عراق دانسته است.


جمعه گذشته نيز عبدالهادی دراجی سخنگوی مقتدی صدر در بغداد دستگير شد.


محمود مشهدانی سخنگوی پارلمان عراق روز يکشنبه، ۲۱ ژانويه، اعلام کرد که گروه مقتدی صدر، روحانی تند روی شيعه، به بايکوت دو ماهه مجلس و دولت عراق پايان داده است. ۳۰ نماينده از مجلس ۲۳۵ نفری عراق و شش وزير دولت متعلق به گروه صدر هستند.


XS
SM
MD
LG