لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۰:۱۵

«انتقاد از عربستان برای عدم بازداشت رفسنجانی و رضایی»


محسن رضایی در کنار هاشمی رفسنجانی در خلال سفر خرداد ماه ۸۷ به عربستان سعودی
در پانزدهمين سالروز انفجار کانون هم ياری يهوديان آرژانتين، مجلس نمايندگان آمريکا با تصويب قطعنامه ای خواهان بررسی های جدی درباره اين اقدام تروريستی شد و آنرا پرونده ای که همچنان گشوده است، توصيف کرد.

مجلس نمايندگان آمريکا از اينکه عربستان سعودی برخی از مقامات ايرانی متهم به دخالت در آن انفجار را نيز، هنگام حضور آنها در عربستان دستگير نکرده، انتقاد کرد.

آقای رفسنجانی و محسن رضايی در ماه ژوئن ۲۰۰۸ به دعوت عربستان سعودی به اين کشور رفتند تا در کنفرانسی درباره گفتگو مذاهب اسلامی شرکت کنند.

بيست و هفتم تير، هجدهم ژوئيه در پانزدهمين سالروز انفجار در ساختمان «عميا» (کانون هم ياری يهوديان) در بوئنوس آيرس، جامعه يهوديان آرژانتين نيز با برگزاری آئينی، از اينکه اين پرونده همچنان به سرانجام نرسيده است، ابراز خشم کرد.

صدها نفراز بازماندگان قربانيان در اين آئين در بوئنوس آيرس، در محل ساختمان جديدی که به روی ويرانه های ساختمان منهدم شده پيشين برپا شده، شرکت کردند.

در انفجار کانون هم ياری يهوديان آرژانتين، ۸۵ نفرکشته و بيش از دويست نفر زخمی شدند و اين ساختمان هفت طبقه به ويرانه تبديل گرديد. اکثرکشته های اين رخداد يهوديان بودند.

دو سال پيش از آن نيز انفجار مهيبی، ساختمان سفارت اسرائيل در بوئنوس آيرس را منفجر کرد که در آن، ۲۹ نفر کشته و صدها تن زخمی شدند. اکثر کشته های انفجار سفارت، مردم خود آرژانتين از کارمندان محلی سفارت يا عابران کنارساختمان بودند.

يهوديان آرژانتين و کشور اسرائيل از انفجار نخست در ۱۷ سال پيش، انگشت اتهام را متوجه حکومت اسلامی ايران می کردند.

دادگاه آرژانتين پس از سال ها رسيدگی پرماجرا که با عوض شدن پی درپی قضات و بازجويان، واتهامات متقابل به خود بازجوها نيز همراه بود، در اکتبر ۲۰۰۶، حکومت اسلامی ايران و حزب الله را به انفجار در کانون هم ياری يهوديان متهم کرد و نام شماری از بلندپايگان حکومت وقت ايران را معرفی کرد.

پليس فدرال آمريکا نيز تاکيد داشت که حزب الله مامورانی را برای اجرای خواسته ايران به آمريکای لاتين فرستاد. کشته شدن يکی از اين متهمان؛ ابراهيم حسين برو در جنوب لبنان بر پيچيدگی های تحقيقات افزود.

اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس جمهوری وقت، علی فلاحيان وزيراطلاعات آن سال، علی اکبر ولايتی وزيرخارجه آن زمان، محسن رضائی فرمانده وقت سپاه پاسداران، احمد وحيدی فرمانده پيشين نيروی قدس سپاه پاسداران، هادی سليمان پور سفيرآن سال ايران در آرژانتين، محسن ربانی رايزن فرهنگی پيشين سفارت جمهوری اسلامی در بوئنوس آيرس، و احمد رضا اصغری دبير سوم وقت سفارتخانه مورد اتهام رسمی قرارگرفتند.

در نوامبر ۲۰۰۷، پليس بين الملل (اينترپل) اخطار سرخ صادر کرد، بدين مفهوم که «متهمين» درهر کشور عضو توافق اينترپل که ديده شوند، بايد بازداشت شوند.

تاکنون تنها دو اقدام عملی عليه «متهمان» انجام شده است: هادی سليمان پورشش سال پيش در انگلستان مورد تعقيب قضائی قرارگرفت اما بدليل «نبود شواهد کافی» پرونده مختومه شد و او به آرژانتين تحويل نگرديد. سال گذشته نيز يک ساختمان متعلق به محسن ربانی در آرژانتين، در شکوائيه ای که از سوی بازمانده يکی از قربانيان انفجار ارائه شد، بدستور دادگاه بوئنوس آيرس ضبط شد.

ايران همواره دخالت خود را در آن انفجار قاطعانه رد کرده و قرارهای صادرشده از سوی دادگاه های آرژانتين را «نتيجه فساد و رشوه گيری و تحت تاثير صهيونيست های آن کشور» دانسته است. دادستان جمهوری اسلامی خود خواهان بازداشت آلبرتو نيسمان دادستان آرژانتين و خوان خوسه گاليانو قاضی آرژانتينی مرتبط با اين پرونده، رئيس جامعه يهوديان آرژانتين، وزيرکشور وقت آرژانتين و يک بلندپايه ديگر آرژانتينی شد.

رئيس جمهوری آرژانتين خانم کريستينا فرناندز در دو مجمع عمومی اخير سازمان ملل در حضور محمود احمدی نژاد خواهان تحويل چهره های ايرانی ياد شده برای «يک محاکمه شفاف» در آرژانتين شد.
XS
SM
MD
LG