لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۳۲
یک کمیته سنای آمریکا روز پنجشنبه، در واکنش به زندانی شدن یک پزشک پاکستانی که به آمریکا در یافتن محل اختفای بن لادن کمک کرده بود، به کاهش کمک واشینگتن به اسلام آباد رأی داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، کميته تخصيص بودجه سنای آمریکا به اتفاق آرا، کاهش ۳۳ ميليون دلاری کمک به پاکستان را تاييد کرد.

دکتر شکیل افريدی روزچهارشنبه، در دادگاهی در پاکستان به اتهام خیانت به ۳۳ سال زندان، و پرداخت حدود ۳۵۰۰ دلار جریمه محکوم شد.

کمیته تخصیص بودجه سنا به ازای هر سال زندان آقای افریدی، يک ميليون دلار از کمک آمریکا به اسلام آباد کم کرده است.

این پزشک پاکستانی یک کمپین واکسیناسیون جعلی برای کودکان به راه انداخته بود و از این طریق گروه خونی بن لادن را از طریق فرزندانش کشف و محل اقامت او را شناسایی کرده بود.

صدور حکم زندان برای این پزشک انتقاد برخی از سناتورهای آمریکایی را به همراه داشت.

سناتور لیندسی گراهام، از حزب جمهوری‌خواه در این مورد گفت: «پاکستان یک متحد اسکیزوفرن است.»

وی افزود: «پاکستان از یک سو به آمریکا کمک می کند و از سوی دیگر به شبکه حقانی که مسئولیت حملات متعددی به آمریکایی ها را برعهده گرفته است.»

سناتور دموکرات، دايان فاينشتاين نیز تاکيد کرد که «این پزشک جاسوس نيست و از وی باید قدردانی می شد.»

او گفت: «این نشان می دهد که از نظر این دادگاه، القاعده با پاکستان یکی است.»

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا نیز از رای این دادگاه انتقاد کرده و کمک این پزشک پاکستانی را برای شناسایی اسامه بم لادن اساسی دانسته است.

آمريکا پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ تاکنون، ۱۸ ميليارد دلار به پاکستان کمک کرده است.

اسامه بن‌لادن، رهبر شبکه القاعده، و طراح حمله‌های ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در منطقه‌ای نزدیک به اسلام‌آباد در ماه مه سال گذشته به دست کماندوهای آمریکایی کشته شد.

در حالی که برای مدت‌ها گمان آن می‌رفت اسامه بن‌لادن در مناطق دور افتاده و قبیله‌ای پاکستان پنهان شده است، نیروهای آمریکایی وی را در شهری واقع در ۵۰ کیلومتری اسلام‌آباد در خانه‌ای با دیوار‌های بلند که با سیم خاردار محافظت می‌شد، به قتل رساندند.
XS
SM
MD
LG