لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۴۲

آمریکا جنوب سومالی را با موشک هدف قرار داد


آمریکا می گوید که به مقر اسلام گرایانی که با القاعده در سومالی همکاری می کنند حمله کرده است. (عکس: EPA)

وزارت دفاع آمريکا، پنتاگون، روز دوشنبه اعلام کرد که هواپیماهای اين کشور يک «گروه تروريستی» در داخل خاک سومالی را، مورد حمله قرار داده است.


يکی از مقامات وزارت دفاع آمريکا که نخواست هويتش فاش شود، در مورد اين واقعه، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت:« اين يک حمله دقيق به يک تروريست شناخته شده و همکارانش بوده است.»


اين چهارمين حمله هوايی آمريکا در ۱۴ ماه گذشته به سومالی است. واشينگتن معتقد است که شورشيان اسلام گرا در این کشور، به جنگجويان القاعده پناه داده اند.


سال گذشته نيز، نيروی دريايی آمريکا اهدافی را، که گفته می شد نيروهای القاعده هستند، گلوله باران کرد.


اين چهارمين حمله هوايی آمريکا در ۱۴ ماه گذشته به سومالی است. واشينگتن معتقد است که شورشيان اسلام گرا در این کشور، به جنگجويان القاعده پناه داده اند.

پليس سومالی در مورد حمله روز دوشنبه گفته است که يک ساختمان در شهری در جنوب سومالی که تحت کنترل اسلام گرايان تندرو است، مورد اصابت سه موشک قرار گرفت.


پليس سومالی افزود: هشت نفر بر اثر اين حمله زخمی شدند و ساختمان کاملا تخريب شده است.


شهری که مورد حمله هواپيماهای آمريکا قرار گرفته است، «دوبلی» نام دارد و در دويست کيلومتری شهر بندری «کيسمائو» در نزديکی مرز کنيا قرار دارد.


شبه نظاميان اسلام گرا اين شهر را هفته پيش تحت کنترل خود در آوردند.


پس از این حمله موشکی، بسياری از مردم شهر خانه های خود را ترک کرده اند چرا که احتمال می دهند حملات ديگری نيز صورت بگيرد.


يکی از ساکنان اين شهر به آسوشيتدپرس گفته است که «صدای انفجار مهيبی آمد و پس از آن که از خانه بيرون آمديم ديديم که اثری از خانه همسايمان باقی نمانده است و سه هواپيما بالای سر ما پرواز می کردند.»


مقامات آمريکايی گفته اند که هنوز زود است تا در مورد نتيجه اين حمله نظری بدهند.


يک سياستمدار سوماليايی در مورد هدف حمله آمریکا گفت که «شيخ حسن تورکی، از شبه نظاميان محلی، قرار بود در اين ساختمان با رهبران يک گروه اسلامگرای ديگر ديدار کند.»


در اوايل سال ۲۰۰۷ نيروهای دولتی سومالي، با پشتيبانی ارتش اتيوپی، بيشتر مناطق تحت کنترل اسلام گرايان تندرو را در جنوب سومالی پس گرفتند، ولی اسلام گرایان همچنان به جنگ با دولت ادامه می دهند.


XS
SM
MD
LG