لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۴:۳۲

درخواست بازداشت رهبر سودان به اتهام جنایت جنگی


قضات دادگاه جنایی بین المللی بايد تصميم بگيرند که حکم دستگيری رييس جمهوری سودان را صادر کنند يا خير.(عکس: EPA)

دادستان دادگاه جنايی بين المللی که مقر آن در لاهه است، عمر حسن البشیر، رييس جمهوری سودان را متهم به نسل کشی در دارفور کرد و خواستار بازداشت وی شد.


لوئيس مورنو- اوکامپو، دادستان دادگاه جنایی بين المللی، روز دوشنبه از سه قاضی اين نهاد خواست تا حکم بازداشت رييس جمهوری سودان را صادر کنند تا مانع کشته شدن دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر ديگر در دارفور شوند.


رهبر سودان متهم شده که نقشی کليدی در کشتار دارفور، منطقه ای در غرب سودان، داشته و از شبه نظاميان عرب تبار اين کشور، که به قبايل آفريقايی در اين منطقه حمله می کنند، پشتيبانی کرده است.


عمر حسن البشير همچنين متهم شده که از کشتار و تجاوز بسياری از مردم دارفور حمايت کرده است.


دادستان دادگاه جنايی بين المللی اعلام کرد که نسل کشی همچنان در دارفور ادامه دارد و بايد هر چه زودتر متوقف شود.


رهبر سودان متهم شده که نقشی کليدی در کشتار دارفور، منطقه ای در غرب سودان، داشته و از شبه نظاميان عرب تبار اين کشور، که به قبايل آفريقايی در اين منطقه حمله می کنند، پشتيبانی کرده است.

اکنون قضات اين دادگاه بايد تصميم بگيرند که حکم دستگيری رييس جمهوری سودان را صادر کنند يا خير.


دادگاه بين المللی کيفری که نهادی دائمی و مستقل است در سال ۲۰۰۲ ايجاد شد و مسئول رسيدگی به جنايت عليه بشريت، نسل کشی و جرائم جنگی بوده و ۱۰۶ کشور جهان تاکنون به آن پيوسته اند.


به گزارش سازمان ملل، از سال ۲۰۰۳ تاکنون حدود ۳۰۰ هزار نفر در دارفور کشته شده و دو ميليون و ۵۰۰ هزار نفر ديگر نيز مجبور به ترک محل سکونت خود شده اند.


سازمان ملل، دولت های غربی و سازمان های حقوق بشر مقامات سودانی را متهم به مسلح کردن شبه نظاميان و فرستادن آنها به دهکده های دارفور برای کشتن و تجاوز به اهالی آنها کرده است.


مورنو- اوکامپو می گويد: عمر البشير سه گروه قومی از جمله فورها را هدف قرار داده و قصد نابودی آنها را دارد. در پنج سال گذشته رهبر سودان تمامی دستگاه دولتی را بسيج کرده است.


در همين حال عبدالمحمود عبدالحالم محمد، سفير سودان در سازمان ملل تمامی اين اتهامات را رد کرده و گفت: مورنو- اوکامپو با آتش بازی می کند و ما با استفاده از تمامی راه های قانونی مقاومت می کنيم.


در خارطوم، پايتخت سودان، نيز حدود دو هزار نفر عليه دادستان دادگاه جنایی بین المللی تظاهرات کرده و شعار مرگ بر آمريکا سر دادند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG