لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۳۵

بلغارستان: بمبگذار انتحاری اتوبوس اسرائیلی ها را منفجر کرده است


یک گردشگرد مجروح اسرائیلی در بورگاس
وزارت کشور بلغارستان می گوید حمله روز چهارشنبه به اتوبوس حامل گردشگران اسرائيلی در مقابل فرودگاه بورگاس که دستکم هشت کشته برجای گذاشت، توسط یک بمبگذار انتحاری صورت گرفته است.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزارت کشور بلغارستان روز پنجشنبه اعلام کرد که در این حمله شش اسرائیلی، راننده بلغاری و فرد بمبگذار کشته شده اند. حبرگزاری ها پیشتر از کشته شدن شش نفر و زخمی شدن بیش از ۳۰ نفر دیگر خبر داده بودند.

این بمبگذاری انتحاری، مرگبارترین حمله به شهروندان اسرائیلی، در هشت سال گذشته در خارج از مرزهای این کشور است.

اتوبوس منفجر شده
اتوبوس منفجر شده
شاهدان عینی به خبرگزاری فرانسه گفتند که مسافران وحشت زده خود را از پنچره های اتوبوس به بیرون پرت می کردند.
گال مالکا ، یک گردشگرد اسرائیلی، به رادیوی ارتش اسرائیل گفت ما تازه وارد اتوبوس شده و نشسته بودیم که صدای انفجار مهیبی را شنیدیم. سپس شعله های آتش تمام اتوبوس را فرا گرفت.
رسانه‌های اسرائيلی بر اساس گزارش های ماه‌های اخير در حوادث مشابه در هند يا گرجستان يا تايلند، احتمال داده‌اند که این حمله شايد مرتبط با ايران باشد.
بنیامین نتانياهو، نخست وزير اسرائيل روز چهارشنبه به فاصله اندکی پس از حادثه انفجار در اتوبوس حامل جوانان اسرائيلی در بلغارستان، ايران را متهم کرد و گفت که «همه شواهد» دلالت بر دخالت ایران در این انفجار دارد.
به گزارش خبرگزاری رويترز، بنيامين نتانياهو با صدور بيانيه‌ای گفت: «تمامی شواهد دال بر دخالت ايران است که از تايلند گرفته تا هند و گرجستان و کنيا و قبرس و ديگر جاها، شهروندان اسرائيل را نشانه رفته‌اند.»
نخست وزير اسرائيل گفت: «اين يک حمله و ترور از سوی ايران است که در همه جهان گسترش یافته است... اسرائيل قدرتمندانه به ترور از سوی ايران پاسخ خواهد داد.»

اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل نیز گروه حزب الله لبنان را که از سوی تهران پشتیبانی می شود، مسئول این حمله دانست.
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، نیز این حمله را به شدت محکوم کرده و آن را حمله «تروریستی وحشیانه» خواند.
وی در تماس تلفنی به بنیامین نتانیاهو تسلیت گفت. رهبران دو کشور موافقت کردند که آمریکا و اسرائیل با همکاری یکدیگر در مورد این حمله تحقیق کنند.

فرانسه، بریتانیا و رهبران مسلمانان بلغارستان نیز به شدت این حمله را محکوم کردند.
حمله به اتوبوس گردشگران اسرائیلی در هیجدهمین سالگرد بمبگذاری مرکز یهودیان در آرژانتین صورت گرفته است. اسرائیل تهران را مسئول این بمبگذاری می داند، اتهامی که ایران همواره رد کرده است.
مقامات رسمی ایران تاکنون در مورد اتهامات اسرائیل در مورد دست داشتن در این حمله واکنشی نشان نداده اند.
XS
SM
MD
LG