لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ آذر ۱۴۰۱ تهران ۱۳:۱۱

آثار برتر جشنواره «ساندنس» معرفی شدند


جفری گلیمور، رییس جشنواره ساندسفیلمی درباره مهاجرین غیرقانونی مکزیکی به عنوان بهترین فیلم سال جشنواره سینمایی «ساندنس» در «پارک سیتی»، ایالت یوتا انتخاب شد.

فیلم «پادره نوسترو» که درباره زندگی یک نوجوان مهاجر مکزیکی است در بخش فیلم های داستانی «جشنواره سینمایی ساندنس» جایزه بزرگ هیات داوران را از آن خود ساخت و فیلم دیگری از آمریکای جنوبی به نام «ماندا بالا» یا «فشنگ انداز» درباره فساد نهادهای دولتی، خشونت و آدم ربایی در زندگی روزمره مردم برزیل نیز جایزه دیگر هیات داوری را در رده بندی فیلم های مستند از آن خود ساخت.


فیلم «گریس ایز گان»، درام اشک آوری با شرکت «جان کوزاک» درباره مردی که همسر خود را در جنگ عراق از دست می دهد، جایزه «تماشاگران» فستیوال را برای بهترین فیلم داستانی سال به خود اختصاص داد و فیلمنامه نویس و کارگردان این فیلم «جیمز استراوس» نیز جایزه «والدو سالت» را برای بهترین فیلمنامه سال از این فستیوال دریافت کرد.


جایزه موسوم به «فیلم برگزیده تماشاگران آمریکایی » در رشته مستندسازی به فیلم «هیر اند ناو» ساخته«آیرین تیلور برادسکی» داده شد.


داستان این فیلم ماجرای پدرو مادر پیر و از کار افتاده کارگردان است که می کوشند تا با دست زدن به عمل جراحی های خطرناک قوه شنوایی خود را بازگردانند.


فیلم برگزیده امسال ساندنس «پادره نوسترو» اولین ساخته کارگردان مکزیکی تبار «کریستوفر زالا» داستان یک نوجوان مکزیکی است که در جستجوی پدری که هرگز ندیده است به طور غیرقانونی وارد خاک آمریکا می شود اما در عوض با مشکلات متعددی در جامعه مهاجرین غیرقانونی روبرو می شود.


این دومین سال متوالی است که یک فیلم مکزیکی درباره مهاجرین غیرقانونی به عنوان بهترین فیلم سال در فستیوال ساندنس گزیده می شود.


سال گذشته فیلم «کویینسیا نرا» با داستانی مشابه به عنوان بهترین فیلم سال برنده بزرگترین جایزه هیات داوران شد.


امسال فیلم اسرائیلی «گل شیرین»، داستان یک پسربچه و مادری که از بیماری روحی رنج می برد، در رده بندی «سینمای جهان» جایزه بهترین فیلم را از آن خود ساخت.


در رشته «فیلم های مستند سینمای جهان» فیلم هلندی «دشمنان خوشبختی» ساخته «اوا مولواد» و «آنجا ال ارحایم» درباره زنی که با حرکتی خلاف سنت های کشور خود افغانستان به فعالیت انتخاباتی برای نمایندگی مجلس می پردازد برنده جایزه شد.


جایزه منتخب «تماشاگران» برای فیلم های مستند به فیلم ایرلندی «یکبار» درباره یک نوازنده دوره گرد و فیلم مستند «درسایه ماه» از انگلستان درباره برنامه فضانوردی «آپالو» داده شد.


دو جایزه بازیگری فستیوال ساندنس به دو ستاره جوان «سارا پالی» برای بازی در فیلم « دندان ها» و «تامارا پوتمسکی» برای بازی در فیلم « چهار سفر باد» اهدا شد.


XS
SM
MD
LG