لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۷ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۱۸

سرقت چهار شاهکار نقاشی در سوییس


اثر سزان از جمله چهار آثار دزدیده شده است. عکس از خبرگزاری اپا.

پليس سویيس، روز دوشنبه، ۱۱ فوريه، اعلام کرد که چهار شاهکار نقاشی به ارزش بيش از صد ميليون دلار از بنياد بوهلر، در زوريخ به سرقت رفته است.


به نوشته سايت خبری فرانسوی زبان «لو تان» سوئیس، سه مرد که صورت خود را پوشانده بودند، روز يکشنبه از بنياد بوهلر که دارای مجموعه ای معروف از آثار «امپرسيونيست ها» است، چهار اثر معروف نقاشی را که توسط وان گوگ، سزان، مونه و دگا است به سرقت بردند.


پليس سویيس می گويد که سارقين برای تهديد کارکنان بنياد هنری بوهلر از اسلحه استفاده کردند. يکی از سارقين کارکنان را مجبور کرده که بر روی زمين دراز بکشند و سه نفر ديگر تبلوها را دزديه اند.


به گفته پليس عمليات سرقت فقط سه دقيقه طول کشيده است و سارين فرصت انتخاب تابلوها را نداشته اند.روزنامه آمریکایی نيويورک تايمز ارزش چهار اثر دزديده شده را حدود ۱۶۳ ميليون دلار تخمين زده است.

اين سرقت چهار روز پس از ربودن دو اثر پيکاسو در مرکز فرهنگی سيدام در پفافيکون صورت گرفته است.


پليس سویيس، سيستم امنيتی بنياد بوهلر را در حدی استانداردهای کشور دانست و اعلام کرد جايزه ای برای افرادی که بتوانند به پليس برای باز گرفتن اين آثار کمک کند تعلق می گيرد.


روزنامه آمریکایی نيويورک تايمز نيز ارزش چهار اثر دزديده شده را حدود ۱۶۳ ميليون دلار تخمين زده است.


به نوشته اين روزنامه اين چهار تابلو در يک اتاق قرار داشتند و سارقين فقط فرصت دزديدن آنها را داشتند.


به نوشته نيويورک تايمز، اگر چه اين چهار اثر شاهکارهای نقاشی هستند ولی گران قيمترين آثار اين بنیاد هنری نبود ه اند.


مارکو کورتزی، سخنگوی پليس سویيس نيز اعلام کرده است که سرقت زوريخ احتمالا مهمترين سرقت در اروپا است ولی در تارخ دنيا مهمتر از اين سرقت نيز اتفاق افتاده است.


به نوشته نيويورک تايمز ارزش تابلوهايی که در سال ۱۹۹۰ در موزه ايزابل استوارت گاردنر به سرقت رفته حدود ۳۰۰ ميليون دلار تخمين زده می شود و مهمترين سرقت آثار هنری در تاريخ آمريکا است.


XS
SM
MD
LG