لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۰۶

دوره ریاست جمهوری بشار اسد تمدید شد


بشاراسد، چشم پزشک ۴۱ ساله و پسردوم حافظ اسد، دراين همه پرسی هيچ رقيبی نداشت.

وزير کشور سوريه روز سه شنبه، ۲۹ مه، اعلام کرد که ۹۷ درصد از رای دهندگان در همه پرسی رياست جمهوری سوريه رای موافق به بشار اسد رييس جمهوری سوريه دادند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، بشار اسد هفت سال ديگر رييس جمهوری سوريه خواهد بود. وزير کشور سوريه اعلام کرد که در همه پرسی روز يکشنبه ۱۱ ميليون سوری به بشار اسد رای مثبت دادند و فقط حدود ۲۰ هزار نفر با ادامه رياست جمهوری وی مخالفت کردند.


دولت سوريه روز يکشنبه گذشته یک همه پرسی برگزار کرد و از مردم اين کشور خواست که مخالفت و يا موافقت خود با ادامه رياست جمهوری بشار اسد اعلام کنند.


حکومت موروثی؟وزير کشور سوريه اعلام کرد که در همه پرسی روز يکشنبه ۱۱ ميليون سوری به بشار اسد رای مثبت دادند و فقط حدود ۲۰ هزار نفر با ادامه رياست جمهوری وی مخالفت کردند.

بشاراسد، چشم پزشک ۴۱ ساله و پسردوم حافظ اسد، دراين همه پرسی هيچ رقيبی نداشت. وی گفته است که مهمترين ماموريت خويش را در صورت ادامه يافتن حضورش در قدرت، باز پس گرفتن ارتفاعات جولان از دست اسراييل می داند.


پارلمان سوريه (مجلس الشعب) دو هفته پيش نامزدی بشار اسد را برای دومين دوره رياست جمهوری مورد تصويب قرارداد.


بشار اسد نماينده حزب حاکم (البعث) است که ازده ها سال پيش حاکميت بلا منازع سوريه را در دست دارد و از مشارکت دادن نيروهای ديگر در حاکميت، قاطعانه خودداری می کند.


حزب بعث، ۴۳ سال پيش قدرت را در دست خود قبضه کرد. حافظ اسد، پدر بشار اسد تا سال ۲۰۰۰ ميلادی که درگذشت، حکمران سوريه بود.


او از سال ها پيش از مرگ خود، پسر بزرگش، باصل اسد را برای جانشينی خويش تعليم داده بود، اما يک سانحه رانندگی مشکوک درسال ۱۹۹۴ جان او را گرفت و پسر دوم خاندان اسد، بشار اسد که تا آن زمان علاقه چندانی به سياست نشان نمی داد و در لندن در حال تحصيلات پزشکی با تخصص چشم پزشکی بود، به صحنه سياست کشانده شد.


بشار اسد در آن هنگام تنها ۲۸ سال داشت. به ارث رسيدن مقام رياست جمهوری در سوريه در حالی صورت می گيرد که در اين کشورنظام رياست جمهوری برقرار است.


در سال ۲۰۰۰ بشار اسد به عنوان تنها کانديدای رياست جمهوری به جانشينی پدرش حافظ اسد انتخاب شد.


وی در اين انتخابات نيز ۹۷ درصد از آرا را به دست آورد.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG