لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۳

شرکت هزاران نفر در مراسم تشییع جنازه مخالفان اسد


تظاهرات ضد دولتی در سوریه
روز یکشنبه هزاران نفر در شهرک دوما، در نزدیکی دمشق، در مراسم تشييع جنازه هشت نفر از کشته شدگان مخالف حکومت سوريه که در اعتراض روز جمعه کشته شده بودند، شرکت کردند.

به نوشته روزنامه بریتانیایی ديلی تلگراف، شاهدان عينی گفتند که شرکت کنندگان در این مراسم شعار «آزادی،‌آزادی» سر دادند. یکی از شاهدان گفته است حدود ۱۰ هزار نفر در مراسم تشییع جنازه در دوما شرکت داشتند.

دوما در حدود ۱۵ کیلومتری شمال دمشق قرار دارد و نزدیک‌ترین پایگاه مخالفان حکومت بشار اسد به پایتخت است.

برپایه‌گزارش‌های منتشر شده، روز جمعه مخالفان حکومت در سوریه که پس از برگزاری نماز جماعت، در چند شهر این کشور شعارهای ضدحکومتی سرداد بودند مورد تیراندازی نیروهای امنیتی قرار گرفتند که بر اثر آن چندین نفر کشته و تعدادی نیز زخمی شدند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از یک فعال حقوق بشر و یک شاهد عینی گزارش کرده است که دست کم ۹ نفر در ناآرامی‌های روز جمعه به دست نیروهای امنیتی کشته شده‌اند.

این خبرگزاری به نقل از یک شاهد عینی گزارش کرده است، در شهر دوما، پلیس به روی معترضانی که از مسجد بیرون می‌آمدند و به طرف پلیس سنگ پرتاب می‌کردند آتش گشود که این اقدام به کشته شدن دست کم شش نفر انجامید.

به گفته این شاهد عینی ده‌ها نفر نیز در نتیجه زد و خود با پلیس زخمی و دهها تن دیگر نیز دستگیر شده‌اند.

این گزارش می‌افزاید، پلیس پیش از شلیک گلوله‌های جنگی،از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرده است.

این شاهد عینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفته است شمار معترضان در شهر دوما نزدیک به سه هزار نفر بوده است که پس از نماز جمعه از چندین مسجد به یکدیگر پیوسته‌ بودند.

در همین حال یک فعال حقوق بشر نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است اعتراض‌ها در دهکده‌ای در نزدیک شهر درعا، واقع در جنوب سوریه نیز دست کم سه کشته بر جای گذاشته است.

سوريه از حدود دو هفته پيش شاهد تظاهرات ضد دولتی بوده است که به دنبال آن، دولت سوریه به خواست بشار اسد، رئیس جمهور این کشور، استعفا‌ داد.

پس از آن بشار اسد ، رییس جمهور سوریه ، وزیر سابق کشاورزی این کشور را مامور تشکیل دولت جدید سوریه کرد.

بر اساس گزارش تلویزیون دولتی سوریه، بشار اسد طی حکمی، عادل سفر را که در دولت سابق مسئولیت وزارت کشاورزی را بر عهده داشت برای تشکیل کابینۀ جدید این کشور مامور کرد.
XS
SM
MD
LG