لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۲

طالبانی: خروج نیروهای آمریکا به نفع عراق نیست


جلال طالبانی،اخطار داد که عقب نشينی زود هنگام آمريکايی ها موجب می شود شبه نظامیان شیعه و کرد در عراق به قدرت برسند.

جلال طالبانی، رييس جمهوری عراق، روز سه شنبه اخطار داد که عقب نشينی زود هنگام آمريکايی ها موجب می شود که شبه نظامیان شیعه و کرد در عراق به قدرت برسند.


به گزارش خبرگزاری آلمان، رييس جمهوری عراق در مصاحبه ای با روزنامه «الرای» چاپ کویت گفت: ما معتقديم که اگر ارتش آمريکا عقب نشينی کند، حاکميت نظامی شيعه و سنی بر کشور حکمفرما خواهد شد.


آقای طالبانی گفت صدها هزار کرد و شيعه آموزش ديده آماده هستند بر عراق حکومت کنند.


وی افزود: ما در استان کردستان می توانيم در مدت فقط چند ساعت بر موصل و مناطق عرب نشين در حوالی استان کردستان مسلط شويم.


ما معتقديم که اگر ارتش آمريکا عقب نشينی کند، حاکميت نظامی شيعه و سنی بر کشور حکمفرما خواهد شد.
جلال طالبانی

آقای طالبانی خود رهبر يکی از احزاب کرد عراق است که از حمايت شبه نظاميان برخوردار است.


رييس جمهوری عراق گفت که يک نيروی واقعی عراقی که تمامی مردم اين کشور در آن شراکت دارند بايد آماده باشد تا جايگزين نيروهای آمريکايی شود.


به گفته جلال طالبانی، عقب نشينی ارتش آمريکا در شرايط فعلی به نفع کشور عراق نيست.


آقای طالبانی کنفرانس امنيتی بغداد را که در اوايل ماه مارس برگزار شد با اهميت دانسته و گفته است: « عراق بيش از هر کشور ديگری می تواند از نزديکی ايران و آمريکا سود برد.»


به گفته رييس جمهوری عراق، این کشور در چند ماه آينده شاهد نتايج مثبت کنفرانس امنيتی بغداد خواهد بود.


«خروج از عراق به نفع آمریکا نیست»


ديک چينی، معاون رياست جمهوری آمريکا، نيز روز دوشنبه در سخنرانی خود در کميته روابط عمومی اسراييلی – آمريکايی، (ايپک) اين موضوع که خروج از عراق به نفع آمريکا است را يک افسانه توصیف کرده بود.


معاون رياست جمهوری آمريکا در ادامه سخنان خود گفت به نظر می رسد رهبران کنگره بيشتر علاقمند به خروج از عراق هستند و اين «افسانه» را پذيرفته اند که خروج از عراق، به نفع آمريکا است.


آقای چينی گفت: «برخی ظاهرا بر آن هستند که خروج از عراق پيش از انجام کار، در عمل دست آمريکا را در نبرد با تروريست ها قوی تر می کند. اين افسانه ای پر خطر است زيرا به راهبرد القاعده اعتبار کامل می بخشد. تروريست ها به خوبی می دانند که در جنگ متعارف نمی توانند به ما آسيبی برسانند. هرگز امکان آزمايش چنان جنگی هم از سوی آنها بعيد است.»


تنها راه پيروزی آنها اين است که ما با روحيه ضعيف، ماموريت خود را بی سرانجام بگذاريم. تروريست ها قطعا بر اين باور هستند که می توانند با زور به چنان هدفی دست يابند.»
زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG