لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۶

در آستانه فرا رسيدن صدمين سالگرد غرق شدن کشتی افسانه ای تايتانيک بيش از دويست هزار مورد از اطلاعات مربوط به اين کشتی به شکل آن لاين انتشار يافته است.

اين اطلاعات عبارتند از فهرست سرنشينان بدسرانجام، اطلاعاتی در مورد خدمه و کارکنان و حتی گزارشهای پزشکی قانونی و مدارک مربوط به جواز کفن و دفن اجساد قربانيان اين حادثه.

وب سايت « انسستری» Ancestry.com همزمان با صدمين سالگرد غرق شدن اين کشتی که مصادف با روز پانزدهم آوريل است اين اسناد و اطلاعات را منتشر کرده است. با وجوديکه استفاده از اين وب سايت مشروط به پرداخت حق آبونمان است ولی دسترس به اطلاعات مربوط به تايتانيک تا آخر ماه مه مجانی خواهد بود.

يک بخشی از اين مجموعه خاطرات عکس سنگ قبر ۱۲۱ نفر از قربانيان اين حادثه است که در قبرستانی در ايالت هاليفکس کانادا دفن شده اند.قسمت ديگری مربوط به گزارش پزشک قانونی و۳۳۰ مورد جواز فوت است که برای افرادی که جنازه آنها در لاشه اين کشتی پيدا شد، صادر شده است.

شايد مشاهده و خواندن يک چنين اسنادی بسيار غم انگيز باشد ولی مسئولان وب سايت « انسستری » می گويند انتشار اين مدارک با اين هدف صورت گرفته که با گذشت زمان نسل های بعدی از اعضای خانواده قربانيان اين حادثه بتوانند اطلاعات مربوط به اقوام خود را بررسی کرده و برخی از گره های کور مربوط به زندگی اجداد خود را بگشايند.

اما علاوه بر اين اسناد و خاطراتی که منتشر شده است می تواند برای ذهن افرادی که هنوز در مورد اين حادثه کنجکاو هستند منبع اطلاعات دلچسبی باشد.

کشتی تايتانيک در سال ۱۹۱۲ با بيش از دوهزار و دويست سرنشين از بندر ساوتهمپتون در انگلستان به مقصد نيويورک در سفر بود و بر اثر اصابت با يک کوه يخ عظيم در شمال اقيانوس اطلس غرق شد.

در بخشی از اين اسناد که به صورت آنلاين انتشار يافته فهرست مسافران کشتی « اچ . ام . اس کارپاتيا » نيز وجود دارد که به محض شنيدن خبر غرق شدن کشتی تايتانيک برای کمک به آنجا شتافتند.

همزمان با فرا رسيدن صدمين سالگرد غرق شدن کشتی تايتانيک برنامه های ديگری نيز به اجرا گذشته شده از جمله يک سفر دريايی که از همان مسير عبور خواهد کرد و نمايش مجدد فيلم سينمايی تايتانيک ساخته جيمز کامرون به شکل سه بعدی.

XS
SM
MD
LG