لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۱:۵۹

دستگیری ۵۴ تن از اعضای القاعده در ترکیه


به گفته پليس افراد دستگيرشده وابسته به القاعده، از طريق اينترنت با يکديگر و شاخه های القاعده در عراق و افغانستان در تماس بودند.

در عمليات گسترده پليس ترکيه، که از بامداد دوشنبه، نهم بهمن ماه، در هفت شهر مرکزی و غربی اين کشور آغاز شده، ۵۴ تن از اعضای ترک القاعده دستگير شدند. طبق گزارش ها، رییس شاخه القاعده ترکیه در میان دستگیرشدگان است.


به گزارش خبرگزاری آناتولی،۴۰۰ پليس و يکصد اکيپ ويژه مبارزه با ترور در اين عمليات گسترده در شهرهای استانبول،قونيه، ازمير، کوجاعلی، افيون، بورسا و ماردين مشارکت دارند. تنها در استانبول ۱۷ تن و در قونيه ۲۳ عضوالقاعده دستگير شدند.


فردی بنام مستعار ابوهانی که نام اصلی او حيدرکرکال ۲۷ ساله واهل قونيه است، به عنوان رييس القاعده در ترکيه معرفی شده است . حيدر کرکال و ۱۰ تن ديگر از افراد دستگيرشده اين گروه يک ماه پيش از عراق و افغانستان به ترکيه باز گشته اند.


به گفته پليس افراد دستگيرشده وابسته به القاعده، از طريق اينترنت با يکديگر و شاخه های القاعده در عراق و افغانستان در تماس بودند.


به نوشته روزنامه صباح چوپ آنکارا، افراد دستگيرشده دراستانبول به ورود ستيزه جويان القاعده از خارج ترکيه کمک کردند.


پليس درمنازل بازداشت شدگان مقادير قابل توجهی سی دی های آموزشی و اسناد و مدارک مربوط به القاعده را پيدا کرده است.


همچنين ويلای محل آموزش اين افراد در قونيه نيز مصادره شده است . اعضای دستگيرشده القاعده در همه شهرهای ترکيه برای بازجويی به قونيه منتقل شدند .


گزارش های مربوط به دستگيری اعضای ترک القاعده تيتر اصلی صفحات نخست مطبوعات امروز ترکيه را به خود اختصاص داده است.


سه عمليات گسترده در کمتر از سه ماه عليه گروهای زيرزمينی القاعده، موجب نگرانی افکار عمومی اين کشور از بالا گرفتن فعاليت اين سازمان تروريستی شده است.


XS
SM
MD
LG