لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۳۸

تظاهرات هواداران سکولاریسم در ترکیه


ده ها هزار نفر از هواداران جدايی دين از سياست در شهر سامسون ترکيه، روز يکشنبه با برگزاری راه پيمايی، حمايت خود را از جمهوری لاييک اين کشور ابراز داشتند.

ده ها هزار نفر از هواداران جدايی دين از سياست در شهر سامسون ترکيه، روز يکشنبه بيستم مه با برگزاری راه پيمايی، حمايت خود را از جمهوری لاييک اين کشور ابراز داشتند.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، تلويزيون ترکيه تصويرهای تظاهرکنندگان را نشان می داد که تصويرهای مصطفی کمال آتاتورک، بنيادگذار ترکيه لاييک و پرچم اين کشور را حمل می کردند.


تظاهرکنندگان شعارهايی مانند «ما متحد از جمهوری دفاع می کنيم» و «ترکيه سکولار است و سکولار باقی خواهد ماند» سر دادند.


دنيز بايکال رهبر حزب «جمهوريخواه» که از احزاب اصلی اپوزيسيون به شما ر می رود و زکی سزر رهبر حزب «چپ دمکراتيک» در کنار يکديگر در این تظاهرات شرکت کردند.


آقای سزر به خبرگزاری آناتولی گفت که پس از اين تظاهرات هيچ جيز مانند سابق نيست و ديگر جای نا اميدی نيست.


انتخاب شهر سامسون برای تظاهرات ارزشی سمبليک دارد.آتاتورک توانست اين شهر بندری را ۸۸ سال پيش از نيروهای بريتانيايی فرانسوی ايتاليايی و يونانی پس بگيرد.


تظاهرات هواداران جمهوری لاييک و حکومت سکولار از ماه گذشته در سراسر ترکيه آغاز شد.
هفته گذشته حدود يک ميليون نفر در شهر ازمير برای حمايت از سکولاريسم تظاهرات کردند.


شرکت کنندگان مخالفت خود را با نامزدی عبدالله گل از حزب حاکم اسلام گرای « عدالت و توسعه » در انتخابات رياست جمهوری اعلام کردند.


اگر چه حزب «عدالت و توسعه» خود را پايبند به سکولاريسم می داند ولی مخالفين اين حزب می گويند که حزب عدالت و توسعه دارای ريشه های اسلامی است.


اين حزب مخالف ممنوعيت حجاب در دانشگاه ها ی ترکيه بوده و تاسيس مدارس مذهبی را تشويق می کند.


XS
SM
MD
LG