لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۵۱

پیروزی قاطع حزب عدالت و توسعه در انتخابات ترکیه


رجب طیب اردوغان:« یک ملت، یک پرچم، یک میهن و یک دولت. حال بر این اساس راه خود را ادامه می دهیم.»

حزب عدالت و توسعه، حزب اسلامگرای حاکم در ترکیه، با کسب ۴۶.۷ درصد آراء و تصاحب ۳۴۱ کرسی پارلمان به پیروزی قاطعی درانتخابات سراسری، که روز یکشنبه برگزار شد، دست یافت.


به جز حزب عدالت و توسعه، حزب جمهوری مردم به رهبری دنیز بایکال با کسب ۲۰.۸ درصد آراء و تصاحب ۱۱۱ کرسی و حزب حرکت ملی به رهبری دولت باغچلی با کسب ۱۴.۳ درصد آراء و تصاحب ۷۰ کرسی وارد پارلمان شدند.


در این میان ۲۸ نامزد مستقل که ۲۴ تن از آنها وابسته به حزب دمکراتیک جامعه و از اقلیت کرد این کشور هستند به مجلس ملی راه یافتند.


در میان نمایندگان مستقل، نام مسعود یلماز نخست وزیر اسبق ترکیه نیز دیده می شود.


سایر احزاب به دلیل عدم کسب حد نصاب ده درصد نتوانستند وارد مجلس شوند. طبق قانون انتخابات ترکیه که در سال ۱۹۸۰ میلادی وضع شده احزاب برای ورود به پارلمان باید حد نصاب ده درصد آراء کل کشور را بدست بیاورند.رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نیمه شب با حضور در مقابل دفتر مرکزی حزبش در منطقه کچی اورن، هوادارانش را به آرامش و خونسردی فراخواند و از اینکه بار دیگر به حزب عدالت و توسعه اعتماد کرده اند قدردانی کرد.

نیمه شب گذشته و پس از اعلام نتایج انتخابات، آنکارا شاهد ابراز خوشحالی هواداران حزب عدالت و توسعه بود. در برخی نقاط علیه دنیز بایکال رهبر حزب جمهوری مردم و از مخالفین سرسخت آقای اردوغان شعار سر داده شد.


«یک ملت، یک پرچم، یک میهن و یک دولت»


رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، نیمه شب با حضور در مقابل دفتر مرکزی حزبش در منطقه کچی اورن، هوادارانش را به آرامش و خونسردی فراخواند و از اینکه بار دیگر به حزب عدالت و توسعه اعتماد کرده اند قدردانی کرد.


آقای اردوغان گفت: « پیامی را که شما به صندوق ها انداختید درک می کنم، لطفا آرام باشید. آرای شما برای ما محترم است. به انتخاب شما احترام می گذاریم و سایر انتخاب های شما را نیز مایه پویایی و غنی شدن حیات دمکراسی خود می دانیم.»


نخست وزیر ترکیه اظهار داشت که ارزش های جمهوری ترکیه را محترم می شمارد و سیاست ورود به اتحادیه اروپا را ادامه می دهد.


وی افزود:« یک ملت، یک پرچم، یک میهن و یک دولت. حال بر این اساس راه خود را ادامه می دهیم.»


نخست وزیر و رهبر حزب عدالت و توسعه در ادامه خاطر نشان کرد:« دولت او مبارزه با ترور را ادامه می دهد و در برابر هرگونه تهدیدی علیه شهروندان خود گام های لازم را بر می دارد.»


در حین سخنرانی آقای اردوغان گروهی علیه مخالفان حزب عدالت و توسعه شعار سردادند. اما آقای اردوغان گفت: «من شخصا و به نام حزبم از هیچ فردی دلخور و عصبانی نیستم. این شعارها را در میادین تبلیغات جا گذاشتیم و اکنون نوبت گشودن فصل تازه ای است.»


ملی گرایان مخالف حزب عدالت و توسعه که نظرسنجی های پیش از انتخابات مبنی بر پیروزی مجدد حزب حاکم را قبول نداشتند، نتایج انتخابات را پذیرفته اند.


اکنون حزب عدالت و توسعه به تنهایی می تواند شصتمین دولت این کشور را تشکیل دهد.


اما حزب عدالت و توسعه با ۳۴۱ کرسی نمی تواند رییس جمهور را انتخاب کند و برای انتخاب رییس جمهوری به ۳۶۷ رأی یعنی دو سوم آراء احتیاج دارد.


از این رو حزب حاکم از هم اکنون به ائتلاف با نمایندگان مستقل کرد می اندیشد.


XS
SM
MD
LG