لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۰۴

انتخابات رياست جمهوری اوکراين به دور دوم رسيد


ويکتور ياکونويچ صدرنشین دور اول انتخابات
آراء دو نامزد اصلی در انتخابات رياست جمهوری اوکراين به حد نصاب لازم نرسيد و بنابراين سرنوشت آن به دور دوم منتقل شد که انتظار می رود رقابت بسيار دشواری بين دو نامزد اصلی باشد.

به گزارش رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی، براساس شمارش حدود ۹۰ درصد از آراء صبح روز دوشنبه مشخص شد که ويکتور يانوکوويچ سياستمدار طرفدار روسيه با حدود ۳۵ درصد از آراء در مقام اول و پس از وی يوليا تيموشنکو نخست وزير فعلی با حدود ۲۵ درصد در مقام دوم قرار دارد.

از ميان نامزدان ديگر سرهی تايهيپکو رئيس سابق بانک مرکزی ۱۳ درصد از آراء و ويکتور يوشچپکو رييس جمهور فعلی که در پی انقلاب نارنجی اوکراين در سال ۲۰۰۴ به قدرت رسيد فقط ۵ درصد از آراء را به دست آوردند.

البته يکی ديگر از نظرسنجی ها که توسط يک موسسه معتبر صورت گرفته است نشان می دهد که آراء خانم تيموشنکو بيشتر از رقمی است که رسما اعلام شده و احتمالا ميزان آراء او فقط ۴ درصد از ويکتور يانوکوويچ کمتر است.

شب گذشته يوليا تيموشنکو در محل کارزار انتخاباتی خود خيلی مصمم از پيروزی خود در دور دوم رای گيرها سخن گفت. او در سخنان خود قاطعيتی را به نمايش گذاشت که در شرايط فعلی پس از سالها بحران سياسی و درگيری های درونی بين رهبران انقلاب نارنجی بسياری از مردم اوکرائين به آن نياز دارند.

مسير مبارزه

يوليا تيموشنکو در يک کنفراسن خبری گفت که «اکثريت مردم می خواهند که اوکرائين يک کشور آزاد و دمکراتيک باشد. به گفته وی ويکتور يانوکويچ که نماينده گروههای تبهکار است هيچ شانسی برای پيروزی ندارد.»

او تاکيد کرد که اگر به مقام رياست جمهوری برسد هيچگاه اجازه نخواهد داد که سياست اوکراين از مسيری که مردم در انقلاب نارنجی انتخاب کرده اند منحرف شود. به گفته خانم تيموشنکو « اين مسير احيا عدالت ، مبارزه برای يک گزينه اروپايی و با هدف برقرار دمکراسی است.»

يوليا تيموشنکو در ادامه سخنان خود از اوکراينی هائی که به نامزدهای ديگر رای داده اند خواست که با حمايت از او از آرمان های اصلی و راستين انقلاب نارنجی حمايت کنند. او افزود :« نيروهای طرفدار دمکراسی متحد خواهند شد. ما تمام تلاش خود را خواهيم کرد که در آينده با اتحاد تمامی اين نيروها کشور را به سمت يک تمدن اروپايی هدايت کنيم.»

بسياری از مردم اوکراين از درگيری های درونی بين گروه های فعال در انقلاب نارنجی و بخصوص کشمکش ها بين خانم تيموشنکو و متحد سابق او ويکتور يوشچنکو دلسرد شده اند. حتی در سال هايی که فساد مالی به اوج خود رسيده و اوکرايين به شدت از بحران اقتصادی جهانی لطمه خورده است اختلاف و رقابت بين اين دو جناح ادامه يافت.

رای به تحول

اما ويکتور ياکونويچ نامزدی که در دور اول انتخابات بيشترين آراء را به دست آورده، سياستمداری است که تغيير سياسی موسوم به انقلاب نارنجی در سال ۲۰۰۴ وی را از قدرت برکنار کرد. در آن سال به دنبال انتخابات مورد مناقشه ای که وی در آن به پيروزی رسيد مردم دست به تظاهرات زده و در نهايت تحت تاثير آن جنبش وی برکنار شد.

آقای ياکونويچ در اولين کنفرانس خبری پس از اعلام نتايج آراء دور اول گفت اين نشان می دهد که وی در دور دوم انتخابات به پيروزی خواهد رسيد. او افزود:« شهروندان اوکراينی به تغيير رای داده اند. رای آنها نشان داد که آنها طرفدار انتقال کشور به وضعيت بهتری هستند و اين مهمترين نتيجه اين آراء است.»

حمايت اصلی از آقای ياکونويچ در مناطق صنعتی شرق اوکرائين است که بخش اعظم ساکنان آن روس زبان هستند. او در اين کارزار انتخاباتی نيز بر همان شعاری تاکيد می کند که چند سال پيش نيز وی را به صحنه سياست آورد و آن نپيوستن به پيمان ناتو است.

ويکتور ياکونويچ گفت:« کشور اوکراين به هيچ پيمان نظامی نخواهد پيوست. اين نظر اکثريت مردم اکشور است و بايد به اين نظر احترام گذاشت و آنرا اجرا کرد.»

مذاکرات در جريان است

هر دو نامزد اصلی اين انتخابات، ويکتور ياکونويچ و يوليا تيموشنکو، برای جلب آراء آن گروه از اوکرائينی ها که به نامزدان ديگر رای داده اند راه دشواری در پيش خواهند داشت. مذاکرات پشت پرده با ساير احزاب و سياستمداران از همين امروز آغاز شده است.

به نظر می رسد که خانم تيموشنکو برای جلب رای ديگر بخش ها به نسبت آقای ياکونويچ شانس بيشتری داشته باشد.

در عين حال اکثر کارشناسان می گويند در هفته های آينده غير از معامله و چانه زنی بين گروههای مختلف گزارشات بيشتری از تقلب در انتخابات و حتی شکايت های قضايی به ميان خواهد آمد.

در رای گيری دور اول انتخابات رياست جمهوری اوکراين مواردی از تخلف گزارش شده اما به نظر می رسد که در مجموع اين رای گيری به خوبی پيش رفته است. ميزان مشارکت مردم در رای گيری حدود ۶۷ درصد بود.
XS
SM
MD
LG