لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۹ تهران ۰۳:۰۴

حمایت آمریکا از عضویت اوکراین در ناتو


ویکتور یوشچنکو، رییس جمهوری اوکراین همراه با جرج بوش، همتای آمریکایی خود. (عکس:AFP)

جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا، روز سه شنبه در «کیف»، پايتخت اوکراين اعلام کرد که ايالات متحده از درخواست اين کشور برای پيوستن به پيمان ناتو حمايت خواهد کرد.


آقای بوش روز دوشنبه شب وارد کیف شد تا با مقامات اين کشور در مورد موضوعاتی مانند تلاش اوکراين برای عضويت در ناتو و روابط اقتصادی دو کشور بحث و گفت و گو کند.


ويکتور يوشچنکو، رييس جمهوری اوکراين نيز اعلام کرد که آمريکا از عضويت اين کشور در ناتو حمايت کامل می کند.


علی رغم تمايل رييس جمهوری و یولیا تیموشنکو، نخست وزير اوکراين به عضويت اين کشور در ناتو، اکثريت جمعيت اوکراين مخالف چنين کاری هستند.


تلاش اوکراين برای عضويت در ناتو و توسعه روابط اقتصادی بين آمريکا و اوکراين از مهمترين موضوعات گفت و گو بين رييس جمهوری آمريکا و مقامات اوکراينی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان، اعضای مهم ناتو مانند آلمان و فرانسه و همچنين دو سوم جمعيت اوکراين با چنين عضويتی مخالفند.


روسيه همسايه قدرتمند شمالی اوکراين نيز مخالفت شديد خود را با چنين اقدامی اعلام کرده و گفته است گسترش ناتو به سوی کشورهای شرق اروپا امنيت اين کشور را به خطر می اندازد.


جرج بوش در اين مورد گفت که روسيه دارای حق وتو برای عضويت اوکراين در ناتو نيست.


سفر آقای بوش به اوکراين فقط ۱۸ ساعت طول خواهد کشيد و وی برای شرکت در اجلاس ناتو که از دوم تا چهارم آوريل برگزار می شود، به بخارست، پايتخت رومانی سفر می کند.


تلاش اوکراين برای عضويت در ناتو و توسعه روابط اقتصادی بين آمريکا و اوکراين از مهمترين موضوعات گفت و گو بين رييس جمهوری آمريکا و مقامات اوکراينی خواهد بود.


استفان هدلی، مشاور امنيت ملی آمريکا روز دوشنبه گفت که ايالات متحده در اجلاس ناتو در بخارست شديدا فشار وارد خواهد آورد که اين سازمان روند عضويت اوکراين و گرجستان را در ناتو آغاز کند.


آقای بوش همراه با همسرش در ميان تدابير امنيتی شديد پنج هزار نفری از نيروهای اوکراينی و آمريکايی قرار است پيش از سفر به رومانی از کليسای قرن يازدهم سنت صوفيا ديدار کنند.


XS
SM
MD
LG