لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۹:۳۰

قطع دسترسی دانشگاه های ايران به پايگاه های علمی بين المللی


سردر دانشگاه تهران
دسترسی دانشگاه ها و پژوهشگاه های ايران به پايگاه های علمی بين المللی قطع شده است. رادیو فردا در این مورد با سعيد پيوندی استاد جامعه شناسی و کارشناس آموزش عالی در پاريس، گفتگو کرده است.

سيداميد فاطمی، رييس پژوهشگاه فناوری اطلاعات به خبرگزاری ايسنا گفته است که تعداد زيادی از پژوهشگاه ها و دانشگاه های کشور به علت افزايش نرخ ارز و پرداخت نکردن حق عضويت نمی توانند از پايگاه های علمی بين المللی استفاده کنند.
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:40 0:00
لینک مستقیمرييس پژوهشگاه فناوری اطلاعات گفته در سال گذشتۀ ميلادی با وجود رايزنی های متعدد دانشگاه ها و پژوهشگاه ها نتوانسته اند ارز را با نرخ مرجع دريافت کنند و ارز اختصاص يافته به دانشگاه ها ارز مبادله ای است که نرخ آن دوبرابر سال های گذشته است.

به اين ترتيب دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور نتوانسته اند ۱۱ روز پس از آغاز سال ۲۰۱۳ ميلادی، يعنی ۲۲ دی ماه، از منابع و پايگاه های علمی بين المللی نظير اسکوپوس و ساينس دايرکت استفاده کنند.

دو سايت اينترنتی اسکوپوس و ساينس دايرکت متعلق به شرکت الزوير Elsevier هستند که يک شرکت چاپ و نشر جهانی در حوزه های پزشکی و علمی است. اين شرکت دسترسی ۶۹ عضو خود در ايران را به علت پرداخت نکردن حق عضويت قطع کرده است.

«اینترنت، تنها پنجره باز به علم دنیا برای ایرانیان»

سعيد پيوندی استاد جامعه شناسی و کارشناس آموزش عالی در پاريس معتقد است نياز مراکز دانشگاهی ايران به منابع علمی جهانی يک نياز جدی است:

«نمی شود تصور کرد که امروز در دانشگاه يک کار جدی و يک کار آموزشی با کيفيت انجام داد بدون دسترسی به اين ابزار مهم.

اين مورد بخصوص در مورد ايران بيشتر صدق می کند برای اينکه بسياری از دانشگاه های ايران از کتابخانه ها و مراکز علمی که در آن مدارک و اسناد علمی زيادی وجود داشته باشه ، محرومند.

در نتيجه تنها پنجره ای که بر روی علم دنيا برای آنها باز است، همين فضای اينترنت و فضای مجازی و دسترسی به پايگاه های اطلاعاتی است که متاسفانه مسئولين ما در اين هرج و مرج و آشفتگی مديريتی، کار را به آنجا رسانده اند که دانشگاه های ما اين تنها راه را هم از دست بدهند و اين برای جامعه علمی ايران يک زيان غير قابل جبران باشد برای کار روزمره علمی.»


اکنون بسياری از دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور به شرکت چاپ و نشر الزوير بدهکارند و به گفتۀ اميد فاطمی، رييس پژوهشگاه فناوری اطلاعات، اگرچه احتمال اين که اين ناشر از موسسات ايران شکايت کند کم است، اما بايد دانشگاه ها و پژوهشگاه ها بدهی خود را بپردازند.

رييس پژوهشگاه فناوری اطلاعات همچنين به خبرگزاری مهر گفته در سال جاری علاوه بر کم شدن اعتبارات دانشگاهها، ارز لازم برای تهيه اين منابع در اختيار دانشگاه ها قرار داده نشد.
قراردادهای برخی از پايگاه‌های مهم علمی مانند اشپيگل، الزوير، آيتری پلی و وايلی به صورت ارزی است که دانشگاه‌های کشور نتوانسته اند ارز مورد نياز برای دسترسی به اين پايگاه‌ها را تامين کنند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG