لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۶:۲۷

«اعتراض دانشگاهیان به کشته شدن دانشجویان»


صحنه ای از حمله نیروهای بسیج به دانشگاه تهران
منابع نزدیک به جنبش دانشجویی اعلام کردند: هزاران دانشجو، استاد، کارمند دانشگاه تهران و ديگر دانشگاه های تهران، با تحصن، به حمله نیروهای امنیتی به کوی دانشگاه تهران اعتراض کردند.

به نوشته این سایت «در اين تجمع اعتراضی که جمع کثيری از اساتيد دانشگاههای شريف و پلی تکنيک و دانشگاه تهران حضور داشتند، بيانيه اساتيد دانشگاه های مختلف در محکوميت اين واقعه دردناک قرائت شد. اساتيد سخنرانی در اين تجمع خواهان رسيدگی هر چه سريعتر به وضعيت دانشجويان زخمی شده و نيز شناسائی عاملان اين جنايت آشکار شدند.»

به گزارش خبرنامه امیرکبیر، «تجمع کنندگان در تجمع روز چهارشنبه که از ساعت ۱۱ صبح آغاز شد و تا ظهر ادامه یافت، اعلام کردند که به تجمع خود ادامه خواهند داد و هم چنان در عزای از دست رفتن جان دانشجویان عزادار خواهند بود.»

این در حالی است که دفتر تحکيم وحدت پیشتر با انتشار بيانيه ای اعلام کرد که دست کم هفت دانشجو در حمله نيروهای امنيتی به دانشگاه تهران و شيراز کشته شدند.

اين نهاد دانشجويی در بيانيه اش افزود : «شامگاه يکشنبه ۲۴ خرداد، نيروهای انصار و لباس شخصی با سازمان دهی گسترده و هماهنگ به دانشجويان ساکن در کوی دانشگاه تهران حمله کردند. اين افراد مجهز به انواع سلاح های سرد و گرم از جمله قمه و تبر بودند.»

تحکيم وحدت می افزايد دست کم پنج دانشجو در اين حمله جان باختند.

پیشتر یکی از دانشجویان حاضر در درگیری کوی دانشگاه تهران، به رادیو فردا گفته بود که نیروهای لباس شخصی با شکستن در بعضی از اتاق‌ها دانشجویان را کشان‌کشان بردند و با وارد کردن ضربات باتوم و با همکاری نیروهای پلیس آنها را بازداشت کردند.

در بیانیه تحکیم وحدت آمده است که «در دانشگاه شيراز نيز ماموران لباس شخصی، انصار و بسيج به دانشجويان اين دانشگاه حمله کردند که طی اين حمله حداقل دو دانشجوی اين دانشگاه به شهادت رسيده اند.»

این نهاد دانشجویی می افزاید : «در دانشگاه اصفهان ماموران انتظامی با گاز اشک آور به يکی از خوابگاه های اين دانشگاه حمله کردند و دانشجويان را برای ساعت ها مورد ضرب و شتم قرار دادند. در دانشگاه فردوسی مشهد نيز دانشجويان مورد هجوم نيروهای انصار حزب الله قرار گرفتند.»

تحکيم وحدت بازداشت گسترده دانشجويان، فعالان سياسی و مدنی را به شدت محکوم کرده است.
XS
SM
MD
LG