لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ تهران ۱۰:۰۹

کاخ سفید: پیام محرمانه ای برای ایران نفرستادیم


جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید
سخنگوی کاخ سفيد، روز دوشنبه، گزارش یک روزنامه‌ اسرائيلی در مورد ارسال پيام محرمانه‌ واشینگتن به تهران را تکذيب کرد و آن را «نادرست» خواند.

روزنامه اسرائيلی «هاآرتص» بدون نام بردن از منابع خود نوشته بود که واشينگتن از طريق دو کشور اروپايی برای مقامات جمهوری اسلامی پيام فرستاده که «اين کشور از حمله اسرائيل به ايران حمايت نمی کند و در عوض از تهران خواسته دست به حمله به منافع آمريکا از جمله پايگاه های نظامی اين کشور در خليج فارس نزند.»

جـی کارنی، سخنگوی کاخ سفيد، روز دوشنبه به رويترز گفت: «اين نادرست است. سراپا غلط است و ما در مورد فرضيات حرفی نمی‌زنيم.»

يک مقام اسرائيلی که نخواست نامش فاش شود نیز به رویترز گفته است: «اين گزارش منطقی نيست. آخرين کاری که ايران می خواهد انجام دهد حمله به اهداف آمريکاست که در پاسخ بمباران وسيع ايالات متحده را در پی خواهد داشت.»

اخیرا ژنرال مارتين دمپسی، رئيس ستاد مشترک نيروهای مسلح آمريکا، که در گذشته نيز عليه رويکرد يک جانبه اسرائيل هشدار داده بود،‌ از مرحله هشدار فراتر رفته و در بيان مخالفت با انجام تهاجم نظامی عليه ايران صراحت و جديت بيشتری در پيش گرفته است.

ژنرال دمپسی در گفت و گو با روزنامه انگليسی گاردين، گفته است: «در صورتی که آنها (اسرائيل) به چنين اقدامی دست بزنند، مايل نيستم همدست [اين تهاجم] به شمار بيايم.»

آمریکا بارها اعلام کرده که تمام گزینه ها در مورد پایان دادن به بحران هسته ای روی میز است ولی این کشور خواستار حل و فصل این مساله از طریق دیپلماتیک است.

در همین حال بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، در آستانه سفر به آمریکا که خود آن را پیشاپیش سفری برای گفتن «حقایق در باره ایران» نامیده است، از جامعه جهانی خواسته است که خط روشنی برای پرونده هسته‌ای ایران قایل شود تا ایران «پی ببرد که گزینه نظامی، جدی است.»

بنیامین نتانیاهو، روز یکشنبه در نشست هفتگی هیات دولت گفت :«تا زمانی که ایران خط قرمز و واضح جامعه جهانی را مشاهده نکند، طرح‌های هسته‌ای خود را متوقف نخواهد کرد.»

آمریکا و اسرائیل، ایران را متهم به ساخت بمب اتمی می کنند ولی تهران همواره برنامه هسته ای خود را برای مقاصد صلح آمیز خوانده است.

شورای امنیت نیز با تصویب چهار قطعنامه تحریمی از تهران خواسته تا از غنی سازی دست بردارد ولی ایران این قطعنامه ها را رد کرده و غنی سازی اورانیوم را گسترش داده است.

دیدن نظرات (۱۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG