لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۰۶
اخيرا دانشمندان موجودی را کشف کرده اند که حلقه گمشده در چين ناميده می شود. گفته می شود که اين کاکتوس متحرک یا خزنده بسيار عجيب، حلقه ای است بين موجودات کرم گونه و بندپايانی مثل عنکبوت. فسيل اين موجود کرم گونه که ده پا دارد و حدود ۵۲۰ ميليون سال قبل می زيسته می تواند شکاف موجود در تاريخ تکامل حشرات ، عنکبوت ها و سخت پوستان را پرکند.

به نوشته سايت آمريکايی « کريستين ساينس مانيتور» اين موجود که کاکتوس خزنده یا متحرک (Walking Cactus) ناميده می شود به يک گونه منقرض شده از موجودات کرم گونه تعلق دارد که احتمال داده می شود منشا پيدايش بندپايان بوده اند.

قبل از کشف فسيل اين جاندار، نمونه های ديگری که شناسايی شده بودند همه بدن و پاهای نرمی داشتند. ولی به گفته پژوهشگران اين اولين نمونه از فسيل جاندارانی است که بخشهايی از بدن آن با جداره ای از پوست سخت پوشيده شده و پاهای آن مثل بندپايان به يکديگر متصل اند.

سه مورد فسيل کامل و سی مورد از قطعات فسيل اين جانور در ايالت يوننان در جنوب چين کشف شده است. بدن اين موجود از ۹ بند تشکيل شده ، ده پای متصل به يکديگر داشته و طول بدن آن حدود ۶ سانتيمتر بوده است.
مشخص نيست که اين موجود به چه روشی تغذيه می کرده. شايد از دهان لوله مانند خود برای مکيدن غذا از درون خاک استفاده می کرده و يا با استفاده از دو پا جلو که پوشيده از خار بوده اند خوراک خود را گردآوری می کرده است.

به نوشته خبرگزاری « کريستين ساينس مانيتور» کشف کاکتوس خزنده به تکميل کردن اطلاعات علمی مربوط به روند تکامل شاخه ای از کرم گونه ها به بندپايان کمک فراوانی خواهد کرد. بندپايان سخت پوست نظير برخی از حشرات و عنکبوت ها از نظر شمار و ميزان تنوع، گسترده ترين گونه جانداران در روی زمين هستند.

البته برخی از دانشمندان با اين نظريه موافق نيستند که کاکتوس خزنده منشا پيدايش موجوداتی است که اکنون بندپايان سخت پوست ناميده می شوند. به اعتقاد برخی از آنها شايد بين کاکتوس خزنده و بندپايانی که بعدها بوجود آمدند حلقه های گمشده ديگری وجود داشته باشد. در عين حال ممکن است ساختار پاهای بندپايان در روندی طولانی و چند مرحله ای به تکامل رسيده باشد.

کشف فسيل های جديد در دهه اخير ، به خصوص در چين ، به تکميل اطلاعات در مورد روند تکامل بند پايان کمک موثری کرده و بر اين اساس دانشوران توانسته اند در مورد تکامل اين دسته از موجودات زنده به توافق بيشتری برسند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG