لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۲۵

نفيسه آزاد از اعضای کمپين يک ميليون امضاء بازداشت شد


نفيسه آزاد از فعالان دفاع از حقوق زنان.
مسئولان امنيتی‌جمهوری اسلامی روز شنبه نفيسه آزاد را در «درکه»، در شمال تهران، هنگامی که مشغول جمع‌آوری امضا برای کمپين بود، بازداشت کرده‌اند.

سايت تغيير برای برابری پیشتر اعلام کرده بود که نفيسه آزاد، بيگرد ابراهيمی و يکی ديگر از اعضای اين کمپين، روز جمعه هنگام جمع‌آوری امضا و گفتگو با مردم توسط پليس کوهستان بازداشت شده، پس از چند ساعت بازداشت در پاسگاه مستقر در کوهپايه به بازداشتگاه وزرا منتقل شدند.

در اين سايت همچنين آمده است که نفيسه آزاد و بيگرد ابراهيمی و يکی ديگر از اين بازداشت‌شدگان، صبح شنبه پس از بازجويی در بازداشتگاه موقت وزرا به دادگاه انقلاب منتقل شدند.

سايت تغيير در برابری می افزايد که «در جلسه رسيدگی قاضی سبحانی، با تفهيم اتهام اقدام عليه امنيت ملی از طريق تبليغ عليه نظام برای نفيسه آزاد، قرار بازداشت موقت وی را تمديد کرد که صدور اين حکم مورد اعتراض نفيسه آزاد قرار گرفت.»

هدف از کمپين يک ميليون امضا که نزديک به دو سال پيش توسط تعدادی از فعالان حقوق زن در ايران راه اندازی شد جمع آوری يک ميليون امضا از زنان و مردان ايرانی برای رفع به گفته مسئولان اين کمپين «تبعيض‌های قانونی عليه زنان ايرانی» است.

مسئولان اين کمپين قصد دارند پس از جمع‌آوری اين امضاها آن را به مجلس ايران تحويل دهند و از اين طريق خواستار بازبينی در قوانين مربوط به زنان شوند.

برخی از اعضای اين کمپين توسط مأموران امنيتی ايران دستگير و به زندان محکوم شده‌اند.

کمپين بين‌المللی «يک ميليون امضا» ايران اخيراً جايزه فرانسوی سيمون دوبوآر با عنوان «برای رهايی زنان» در سال ۲۰۰۹ را در ۹ ژانويه، روز تولد اين نويسنده فرانسوی، از آن خود کرد.

جايزه سيمون دوبوآر با هدف کمک به بسيج همبستگی بين‌المللی زنان، تأکيد دوباره بر حقوق زنان، تضمين حمايت از کسانی که امروز در مبارزه جان خود را در معرض خطر قرار می‌دهند و پشتيبانی از ايده برابری و صلح آنان بنياد گذاشته شده است.
XS
SM
MD
LG