لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۴

کره جنوبی، استرالیا و ژاپن به جام جهانی آفریقای جنوبی رسیدند


Logo of 2010 FIFA World Cup
استرالیا، ژاپن و کره جنوبی در روز شنبه ششم ژوئن نخستین تیم های راه یافته به جام جهانی 2010 فوتبال شدند. این موفقیت در فاصله دو دور تا پایان رقابت های انتخابی منطقه آسیا نصیب این سه کشور شد.

تیم ژاپن وقتی بلیت سفر به آفریقای جنوبی را به تایید رساند که در ازبکستان این تیم یک بر صفر میزبانش را شکست داد.

این موفقیت چند ساعتی پیش از راهیابی استرالیا به جام جهانی در سایه تساوی بدون گل با قطر در دوحه بود. سپس نوبت به تائه گوک واریورز (لقب تیم ملی کره جنوبی) بود تا با پیروزی آسان دو بر صفر در خانه تیم ملی امارات، حضور در جام جهانی را برای هفتمین بار پیاپی به ثبت برساند.

همه آن چه از رقابت های انتخابی منطقه آسیا باقی مانده است، رقابت برای تعیین تیم دوم گروه دوم برای راهیابی مستقیم به جام جهانی است و شناخت تیم های رده سوم دو گروه برای مسابقه پلی اف رفت و برگشت و مشخص شدن تیم برنده برای مسابقه تعیین کننده آخرین مسافر جام جهانی نوزدهم با تیم نیوزیلند، تیم برتر منطقه اقیانوسیه.

در هفته هشتم رقابت های انتخابی جام جهانی در منطقه آسیا، در گروه الف، قطر با استرالیا بدون گل مساوی کرد و ازبکستان در خانه یک بر صفر مغلوب ژاپن شد. در گروه ب کره شمالی در پیونگ یانگ با ایران بدون گل به تساوی رسید و کره جنوبی دو بر صفر در خاک امارات تیم ملی این کشور را شکست داد.

ژاپن برای چهارمین راهیابی پیاپی به جام جهانی، توسط شینجی اوزاکی در دقیقه نهم گل زد و پس از آن ازبکستان به سختی فشار آورد، اما برای گریز از شکست از همه موقعیت هایی که خلق کرد هیچ بهره ای نبرد. ازبکستان در این بازی کمبود ماکسیم شاتسکیخ گلزن را کاملا حس کرد.

شگفتی روز: کره شمالی صفر – ایران صفر

به نوشته سایت فیفا، در حالی که روز هشتم شگفتی بزرگی در آسیا به همراه نداشت، کره شمالی پس از سه شکست پیاپی در راه جام جهانی از ایران، در این روز توانست مغلوب این حریف نشود. با بازگشت علی کریمی به همراه مهدی مهدوی کیا برای حکومت بر میانه میدان، در نیمه نخست تیم مهمان بیشتر خطرناک نشان داد. درست پیش از پایان این نیمه چیزی نمانده بود که وحید هاشمیان با شلیکی سرضرب طلسم را بشکند.

با این حال میزبان در نیمه دوم تیمی دیگر شد و به سرعت بازی را به زمین حریف برد. جونگ تائه-سه دو بار تا آستانه شکستن طلسم دروازه ایران پیش رفت، در حالی که هونگ یونگ-جو و پاک نام چول نیز فرصتهای گل داشتند. سرانجام تیم ملی به تک امتیازی دست یافت که آن را مدیون مهدی رحمتی – دروازه بان – بود. او چند بار با حرکت های عالی نجاتبخش تیمش شد.

XS
SM
MD
LG