لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۶

معمولا برای به دست آوردن نتيجه مطلوب در راديولوژی و يا استفاده از «سی تی اسکن» برای افرادی که چاقی مفرط دارند بايد از درجه شديدتری از اشعه ايکس استفاده کرد ولی اين کار می تواند برای سلامت اين افراد مضر باشد.

به نوشته سايت آمريکايی «نيو ساينتيست»، يک گروه تحقيقات پزشکی در پلی تکنيک « رنسلير » در نيويورک با استفاده از طراحی های کاميپوتری چند مدل مشابه بدن انسان با وزن و اندام های متفاوت تهيه کرده اند.

سپس اين مدل ها به يک برنامه کامپيوتری داده شد که برای سنجش ميزان تاثير اشعه ايکس بر اندام ها و بافت بدن طراحی شده است.

اين گروه تحقيقاتی در پايان آزمايش های خود متوجه شد که اشعه مورد استفاده در روش «سی تی اسکن» اندام ها و بافت های درونی بدن يک فرد بسيار چاق را حدود ۶۰ درصد بيشتر از بدن يک فرد معمولی تحت تاثير قرار می دهد.

در عين حال اينطور حدس زده می شود که استفاده از «سی تی اسکن» به طور کلی ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزايش دهد.

بدن افرادی که چاقی مفرط دارند حدود ۶۰ درصد بيشتر از ديگران اشعه دريافت می کند و اين ممکن است باعث شود که خطر ابتلا به سرطان نيز در مورد آنها افزايش يابد.

اما در پايان اين آزمايش ها گروه تحقيقی پلی تکنيک «رنسلير» در نيويورک می گويد که نقش اشعه های مورد استفاده در راديولوژی در بروز بيماری سرطان بسيار ناچيز است و در مقايسه با جنبه های مثبت استفاده از اين فن آوری ها برای مصارف پزشکی می توان از اين حد ريسک ناچيز صرفنظر کرد.

XS
SM
MD
LG