لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۲۲

خطر غرق شدن یک نفتکش فرسوده در سواحل یمن با یک میلیون بشکه نفت


عکس آرشیوی است.

سازمان ملل می‌گوید یک نفتکش رها شده و فرسوده با بیش از یک میلیون بشکه نفت در سواحل تحت کنترل حوثی‌های شیعه در یمن ممکن است به زودی غرق یا منفجر شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سازمان ملل می‌گوید این کشتی در پنج سال گذشته، از زمان جنگ داخلی یمن، تعمیر یا مراقبت نشده و در حال غرق شدن است.

چنین اتفاقی می‌تواند باعث ایجاد آلودگی نفتی و زیست‌محیطی گسترده در دریای سرخ شود.

سازمان ملل می‌گوید کنترل منطقه‌ای که نفتکش فرسوده در آن لنگر انداخته در دست حوثی‌ها است و آنها مانع دسترسی بازرسان سازمان ملل به این کشتی شده‌اند.

همزمان خبرگزاری رویترز روز یکشنبه ۲۲ تیرماه گزارش داد که حوثی‌های یمن در نهایت با بازدید بازرسان سازمان ملل از این کشتی موافقت کردند.

دو منبع سازمان ملل به این خبرگزاری گفته‌اند حوثی‌ها با ارسال نامه‌ای با بازرسی تیم سازمان ملل موافقت کرده و این نهاد بین‌المللی در حال گفت‌وگو با جناح‌های یمنی برای فروش بار ۱.۱ میلیون بشکه‌ای نفت این کشتی و تقسیم آن میان دولت یمن و شورشیان حوثی است.

دولت یمن و حوثی‌ها بر سر مالکیت نفت این کشتی و درآمد آن مناقشه دارند. قرار است شورای امنیت سازمان ملل چهارشنبه هفته جاری درباره این کشتی نشستی برگزار کند.

آسوشیتدپرس می‌نویسد به اسنادی دست یافته که نشان می‌دهد آب دریا وارد بخشی از نفتکش شده و به موتور، همچنین خطوط لوله آن آسیب زده و خطر غرق شدن کشتی وجود دارد.

با توجه به پوسیدگی بخشی از کشتی، کارشناسان می‌گویند تعمیر آن ممکن نیست.

کارشناسان سازمان ملل سال‌هاست تلاش می‌کنند مجوز بازرسی از این کشتی ۴۴ ساله را از حوثی‌های یمن گرفته و راه‌های ممانعت از بروز حادثه زیست‌محیطی را پیدا کرده یا بار نفت آن را تخلیه کنند، اما این گروه شورشی مورد حمایت ایران در مقابل درخواست سازمان ملل مقاومت کرده و مانع از این کار شده‌ بود.

ایان رالبی، موسس شرکت مشاوره انرژی «آی.آر کونسیلیوم» به آسوشیتدپرس گفته است ارسال بازرس برای دیدن کشتی بیهوده‌ است و این نفتکش نیاز به اعزام یک تیم نجات دارد.

وی گفت شرم‌آور است که تاکنون این میزان پول و زمان برای عملیات بازرسی به هدر رفته است.

منابع: رویترز، آسوشیتدپرس، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG