لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۰۳:۳۴

الکسی ناوالنی، منتقد پوتین، با «ماده مخرب اعصاب مسموم شده است»


تصویری ویدئویی از لحظه انتقال الکسی ناوالنی به فرودگاه اومسک روسیه برای انتقال به آلمان.

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، روز چهارشنبه ۱۲ شهریور گفت سفیر روسیه در برلین احضار شده و دولت آلمان رسما از او خواسته است که تحقیقات شفاف و کاملی در مورد نحوه مسمومیت الکسی ناوالنی، یکی از مخالفان برجسته حکومت روسیه، انجام شود.

او تاکید کرد که شناسایی و مجازات مسئولان این اقدام اهمیت فراوانی دارد.

ساعاتی قبل از اظهارات آقای ماس، دولت آلمان اعلام کرد که آزمایش‌های جدید وجود ماده سمی و مخرب اعصاب «نووی‌چوک» را در بدن آقای ناوالنی ثابت کرده است.

نووی‌چوک از جمله مواد سمی است که در دوران اتحاد شوروی سابق تولید می‌شد و تحقیقات دولت بریتانیا در سال ۲۰۱۸ نشان داد که یک جاسوس سابق روس و دخترش در آن کشور با این ماده مسموم شده‌اند.

وزیر خارجه آلمان اظهار امیدواری کرد که الکسی ناوالنی به زودی سلامت کامل خود را باز یابد.

سخنگوی دولت آلمان روز چهارشنبه در بیانیه‌ای گفت آزمایش هایی که به درخواست بیمارستان چریته برلین در یک آزمایشگاه نظامی انجام شده است، «بدون هیچ تردیدی وجود ماده سمی مخرب اعصاب از گروه نووی‌چوک در بدن الکسی ناوالنی را ثابت کرده است».

او در بخش دیگری از این بیانیه افزود: «مسمومیت آقای ناوالنی به وسیله مواد سمی مخرب اعصاب در روسیه حادثه هولناکی است. دولت آلمان این حمله را به شدت محکوم می‌کند».

الکسی ناوالنی روز ۲۰ اوت در پروازی از سیبری به سوی مسکو ناگهان به شدت بیمار شد. پرواز او در شهر اومسک توقف اضطراری کرد و او به بیمارستان منتقل شد. این منتقد ولادیمیر پوتین پس از دو روز، تحت فشار خانواده و همکارانش، به برلین منتقل و در بیمارستان چریته بستری شد.

ماده سمی نوویچوک از جمله مواد مخرب اعصاب آنتی کولینستراسه است و پزشکان بیمارستان چریته برلین نیز در آزمایش‌های اولیه خود آثار این ماده را در بدن الکسی ناوالنی پیدا کرده بودند.

روسیه روز چهارشنبه گفت هنوز شواهدی مبنی بر مسمومیت الکسی ناوالنی به وسیله ماده سمی مخرب اعصاب دریافت نکرده است.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین، به خبرگزاری دولتی تاس گفت: «چنین اطلاعاتی هنوز به ما منتقل نشده است».

سخنگوی دولت آلمان گفت این کشور نتایج آزمایش‌های مربوط به مسمومیت الکسی ناوالنی را در اختیار سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو قرار خواهد داد.

او افزود دولت آلمان در مورد نحوه واکنش به روسیه با متحدان خود رایزنی خواهد کرد و با سازمان منع سلاح‌های شیمیایی نیز تماس خواهد گرفت.

همکاران آقای ناوالنی در روسیه می‌گویند او توسط عوامل و نهادهای حکومتی مسموم شده ولی دولت روسیه این اتهام را رد کرده است.

پزشکان بیمارستان شهر اومسک در سیبری تشخیص پزشکان آلمانی را رد کرده و می‌گویند نتایج آزمایش‌هایی که آنها در مورد مواد آنتی کولینستراسه انجام داده بودند منفی بوده است.

پزشکان بیمارستان چریته در شهر برلین در تازه‌ترین اظهارنظر در مورد آقای ناوالنی گفتند او هنوز در کماست ولی وضعیت با ثباتی دارد.

نووی‌چوک، گروهی از مواد سمی در رده‌بندی نظامی است که در آخرین سال‌های جنگ سرد در اتحاد جماهیر شوروی سابق تولید می‌شد. کارشناسان غربی می‌گویند این مواد فقط در روسیه تولید شده است.

پس از مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روسیه و دخترش در بریتانیا، دولت روسیه ادعا کرد در پی فروپاشی اتحاد شوروی، آمریکا، بریتانیا و سایر کشورهای غربی نیز دانش لازم برای تولید نووی‌چوک را به دست آورده و منبع موادی که در حمله به سرگئی اسکریپال و دخترش مورد استفاده قرار گرفته، ممکن است کشورهای غربی باشد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/ش.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG