لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۴:۰۱

ادامه تظاهرات در تل‌آویو و اورشلیم در اعتراض به وضعیت اقتصادی اسرائیل


پلیس در شهر اورشلیم با استفاده از ماشین آب‌پاش سعی در متفرق کردن معترضان داشت.

در پی افزایش ناخرسندی اسرائیلی‌ها از شکست دولت در مهار بیماری کرونا که آسیب شدیدی به اقتصاد زده است، شهرهای تل‌آیو و اورشلیم بار دیگر شاهد تظاهرات بودند.

همزمان با این اعتراضات، تمرد اصناف و اتحادیه‌ها از رعایت دستورات دولت باعث تغییر پیاپی و ناگهانی تصمیمات مسئولان در مقابله با کرونا و ایجاد سردرگمی شده است.

در این میان، دومین جلسه دادگاه بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در سه پرونده اتهامی فساد، ارتشا و خیانت در امانت روز یکشنبه ۲۹ تیر برگزار شد.

شهرهای تل‌آویو و اورشلیم شامگاه شنبه بار دیگر کانون تظاهرات هزاران اسرائیلی بودند که رسانه‌های این کشور آنها را «فقیران جدید» می‌نامند.

معترضین با پوشیدن لباس‌های تیره و در دست داشتن بیرق‌های سیاه در نزدیکی ساحل تل‌آویو و روبروی دفتر نخست‌وزیری در اورشلیم گردهم آمدند و خواستار کناره‌گیری بنیامین نتانیاهو شدند.

یائیر لاپید، رهبر اپوزیسیون، در جمع متعرضین تل‌آویو گفت: دولت کنونی «کابینه‌ای آبروباخته» است که در میانه فقر شدید اقتصادی مردم با تحمیل ۳۶ وزیر و هزینه کلان به ملت، تنها به «چسبیدن به صندلی قدرت» فکر می‌کند.

پلیس ساعاتی پس از آغاز تظاهرات اقدام به بازداشت معترضینی کرد که از دید پلیس، مقررات را نقض کرده بودند. پلیس همچنین از ماشین آب‌پاش برای متفرق کردن تظاهرکنندگان استفاده کرد.

اما بامداد یکشنبه ۲۹ تیر بار دیگر هزاران مددکار اجتماعی از سراسر اسرائیل در برابر دفتر نخست‌وزیری گرد هم آمده و تظاهرات روزهای اخیر خود را ادامه دادند تا به حقوق‌ اندک و شرایط سخت کاری اعتراض کنند.

نمایندگان مددکاران اجتماعی می‌گویند وظیفه آنها در بحران کرونا چند برابر شده و باید به خانواده‌های بیشتری که فقیر شده و از جمله خشونت خانوادگی دامنگیر آنها شده است، رسیدگی کنند اما دستمزد و شرایط کاری‌شان بهبود نیافته است.

میکی زوهار، رئیس ائتلاف دولتی در مجلس، روز یکشنبه خواهان غیرقانونی کردن هر نوع تظاهرات علیه دولت شد.

آقای زوهار، پرقدرت‌ترین سیاستمدار نزدیک به بنیامین نتانیاهو در مجلس، این درخواست را به بهانه کرونا مطرح کرد و گفت هر یک از این تظاهرات به بحران همه‌گیری کرونا دامن می‌زند.

تظاهرات پس از آن تشدید شد که بنیامین نتانیاهو در روزهای گذشته با پذیرش قبول شکست در مهار کرونا، بر لزوم بازگشت برخی محدودیت‌ها تاکید کرد.

اتحادیه رستوران‌داران که دولت دستور به بستن آنها از عصر جمعه گذشته تا اطلاع ثانوی داده بود، با تمرد از این دستور، دولت را وادار به نرمش در تصمیم خود کرده و فعلا به آنها اجازه داده شده که محل کسب خود را تا اواسط این هفته باز نگاهدارند.

اما بسیاری از کسب‌وکارها دوباره تعطیل شده و دولت دستور داده است که سواحل دریا نیز از آخر هفته به روی مردم بسته شود.

کارشناسان از این سیاست‌ها انتقاد کرده‌اند اما یولی ادلشتین، وزیر بهداشت، و بنیامین نتانیاهو هشدار داده‌اند که در صورت عدم رعایت محدودیت‌ها، به زودی باید قرنطینه سراسری تکرار شود.

اسرائیل به دلیل افزایش چشمگیر مبتلایان به کرونا در میان کشورهایی نیست که مردم آن می‌توانند به اروپا سفر کنند و پروازهای خارجی و فرودگاه بین‌المللی آن عملا تعطیل است.

مسئولان شرکت هوایی العال که هزاران خلبان و خدمه‌اش فعلا بیکار شده‌اند، احتمال داده‌اند این وضعیت دستکم تا اواسط زمستان ادامه یابد.

بیش از یک میلیون نفر از چهار میلیون شاغل این کشور کار خود را از دست داده‌اند.

دولت امیدوار بود که بسته جدید کمک‌های مالی‌ به تظاهرات و اعتراضات پایان دهد.

اما نمایندگان معترضین می‌گویند که کمک‌ها بسیار ناچیز و روند دریافت آن، طولانی است.

بنیامین نتانیاهو و اسرائیل کاتز، وزیر دارایی، برای افراد فقیر شده و کاسبانی که درآمدشان در مقایسه با دو سال گذشته دستکم ۴۰ درصد کاهش یافته است، یک بسته کمک معیشتی تا اوایل تابستان آینده اعلام کرده‌اند.

کمک دولتی به بیکاران نیز تا یکسال آینده تمدید شده است.

دولت همچنین وعده داده است که این هفته به هر اسرائیلی حدود ۲۰۰ دلار و خانواده‌های دارای دو فرزند حدود ۸۵۰ دلار کمک مالی می‌دهد.

در حالی که قرار است این مبلغ تنها یک بار داده شود، بسیاری از اقتصاددانان و سیاستمداران آن را «پخش کردن پول نقد» از سوی نتانیاهو برای آرام کردن معترضین نامیده و علیه آن موضع گرفته‌اند.

نخست‌وزیر گفته است ایرادی ندارد که همه شهروندان، فارغ از وضعیت اقتصادی‌شان، این کمک را بگیرند اما برخی منتقدین مدعی هستند آقای نتانیاهو که به ائتلاف دولت کنونی خود اطمینان ندارد و احتمال تکرار انتخابات را می‌دهد، بین مردم پول «پخش کرده است».

وزیر دارایی هشدار داده است مقامات ارشد وزارت‌خانه او از جمله شائول مریدور، یکی از مدیران کل، که با تصمیمات دولت همراهی نکرده و منتقد آن باشند، کنار گذاشته خواهند شد.

بنیامین نتانیاهو همچنین خواهان اخراج دکتر ایفات شاشا بیتون، رئیس کمیسیون کرونا در مجلس شده است ، زیرا در نشست این کمیسیون برخی از تصمیمات دولت در مورد کرونا را با این استدلال که بدون کار کارشناسی و تصمیمات خلق‌الساعه بوده است، تغییر داد.

در نظرسنجی هفته گذشته شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل، ۷۵ درصد از پرسش‌شوندگان از نحوه سیاست‌گذاری دولت در مهار کرونا ابراز نارضایتی کرده و تنها ۱۶ درصد از کمک معیشتی راضی بودند.

دومین جلسه محاکمه نتانیاهو

در این شرایط، دومین جلسه دادگاه بنیامین نتانیاهو روز یکشنبه در دادگاه اورشلیم برگزار شد ولی خود او در آن حاضر نشد.

او در جلسه اول که دو ماه پیش برای قرائت اتهامات برگزار شد، در دادگاه حضور یافت اما تا زمانی که گزارشگران از صحن دادگاه بیرون نرفتند، بر صندلی متهم ننشست.

آقای نتانیاهو اولین سیاستمدار در مسند نخست‌وزیری این کشور است که محاکمه می‌شود.

قرار است در دادگاه او ده‌ها شاهد و مطلع از اسرائیل و جهان شهادت دهند. ارزیابی می‌شود این محاکمه یکی از طولانی‌ترین دادگاه‌ها باشد.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG