لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۲۷

جمشید شارمهد هنگام اقامت در دوبی «ربوده شده است»


پسر آقای شارمهد می‌گوید که آخرین بار روز هفتم مرداد از پدرش پیام گرفتند و از آن پس او نه به تماس‌هایش پاسخ داد و نه به پیام‌هایش.

خانواده جمشید شارمهد، مسئول گروه «تندر»، می‌گویند او هنگامی که در دوبی اقامت داشت از سوی ماموران وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ربوده شد.

خانواده آقای شارمهد روز سه‌شنبه ۱۴ مرداد به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند که اطلاعات موقعیت‌یاب تلفن همراه او نشان می‌دهد که او قبل از انتقال به ایران به عمان برده شده بود.

شایان شارمهد، پسر جمشید، به آسوشیتدپرس گفته که «ما خواهان حمایت کشورهای دمکراتیک و آزاد هستیم. این نقض حقوق بشر است. شما نمی‌توانید یک نفر را از کشور ثالث ربوده و به کشور خود ببرید».

او افزوده که پدرش قصد داشت برای یک معامله تجاری از دوبی به هند سفر کند و امیدوار بوده که به رغم شیوع ویروس کرونا، بتواند هواپیمای خود را عوض کند.

پسر آقای شارمهد می‌گوید که آخرین بار روز ۲۸ ژوئیه (هفتم مرداد) از پدرش پیام گرفتند و از آن پس او نه به تماس‌هایش پاسخ داد و نه به پیام‌هایش.

شایان می‌گوید که موقعیت‌یاب تلفن همراه پدرش در آن روز، هتل فرودگاه بین‌المللی دوبی را نشان می‌داد که محل اقامتش بود.

مشخص نیست که او چطور ربوده شده است. یک متصدی هتل گفته که آقای شارمهد روز ۲۹ ژوئیه (هشتم مرداد)‌ تسویه حساب کرد.

اطلاعات موقعیت‌یاب تلفن همراه او نشان می‌دهد که وی در همان روز از دوبی به شهر العین در جنوب امارات متحده عربی رفته و پس از عبور از مرز، وارد کشور عمان شده است. شب را هم در نزدیکی یک مدرسه اسلامی در شهر مرزی البریمی سپری کرده است.

ردیابی موقعیت‌یاب تلفن همراه آقای شارمهد نشان می‌دهد که او روز ۳۰ ژوئیه (۹ مرداد)‌ به بندر صحار در جنوب عمان رفته و همان‌جا موقعیت‌یاب تلفنش خاموش شده است.

دو روز بعد، وزارت اطلاعات ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آقای شارمهد را «در پی عملیاتی پیچیده» بازداشت کرده است.

حسین طائب، رئیس سازمان اطلاعات سپاه بازداشت آقای شارمهد را «نشانه اقتدار و صلابت جامعه اطلاعاتی» دانسته است.

وزارت اطلاعات ایران در عین حال گفت که مسئول گروه تندر را در ایران در اختیار گرفته است.

با این حال روزنامه «جوان» وابسته به سپاه در گزارشی نوشت که جمشید شارمهد در تاجیکستان دستگیر شده ولی وزارت اطلاعات ایران این خبر را تکذیب کرد.

رمضان رحیم‌زاده، وزیر کشور تاجکستان، نیز روز ۱۳ مرداد گزارش‌های مربوط به بازداشت آقای شارمهد در تاجیکستان را تکذیب کرد.

جمشید شارمهد در سال‌های اخیر به عنوان مسئول گروه تندر معرفی شده است که بخش‌های رسانه‌ای انجمن پادشاهی‌خواهی ایران را پوشش می‌داد.

وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در اطلاعیه خود گروه تندر را به دست داشتن در «انفجار در حسینیه سیدالشهدای شیراز» متهم کرده بود ولی خانواده جمشید شارمهد این ادعا را رد کرده‌اند.

انفجار یاد شده که در فروردین سال ۸۷ رخ داد، منجر به کشته‌شدن ۱۴ نفر شد.

خانواده شارمهد می‌گویند که مسئول گروه تندر هیچ ارتباطی با این انفجار ندارد.

انجمن پادشاه‌خواهی ایران توسط فتح‌الله منوچهری با نام مستعار فرود فولادوند بنیان نهاده شد که از سال ۱۳۸۰ فعالیت‌های سیاسی و رسانه‌ای خود را آغاز کرده بود.

آقای فولادوند در زمستان سال ۸۵ در ترکیه ناپدید شد. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل، او همراه با دو نفر دیگر روز ۲۷ دی ۱۳۸۵ در استان حکاری ترکیه در نزدیکی مرکز ایران ناپدید شدند.

در گزارش سازمان عفو بین‌الملل تاکید شده بود که افراد ناپدید شده به احتمال زیاد در یکی از بازداشتگاه‌های وزارت اطلاعات در تهران زندانی هستند. با این حال پس از گذشت ۱۴ سال دقیقا مشخص نیست که آقای فولادوند و همراهانش چه سرنوشتی داشته‌اند و کجا هستند.

پس از ناپدید شدن آقای فولادوند، وب‌سایت تندر با مسئولیت جمشید شارمهد، فعالیت رسانه‌ای بیشتری نسبت به سایر اعضای این گروه داشت.

طی سال‌های گذشته، فعالیت‌ها و ارتباط سایت تندر با انجمن پادشاهی با واکنش‌هایی در خارج از کشور مواجه شده است.

رزیتا منطقی، سخنگوی انجمن پادشاهی مهرماه ۹۲ اعلام کرد که مشی این انجمن مشی مسلحانه نیست و سایت تندر نیز هیچ ارتباطی با آن ندارد.

منابع: آسوشیتدپرس، ایسنا، ایرنا، گزارش‌های رادیو فردا
XS
SM
MD
LG