لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۲۸

ناوالنی، منتقد پوتین، قبل از مسمومیت «تحت مراقبت شدید پلیس بود»


پلیس آلمان بیمارستانی را که ناوالنی در آن بستری شده است زیر نظر گرفته است. این منتقد کرملین روز شنبه به آلمان منتقل شد.

یک روزنامه روسی از قول برخی منابع گزارش داد آلکسی ناوالنی، مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، از چند روز پیش از اینکه در هواپیما بیهوش شود، تحت مراقبت شدید پلیس بوده است.

آقای ناوالنی پنج‌شنبه هفته گذشته در پی نوشیدن چای در هواپیمایی در منطقه امسک سیبری بیهوش شد و نزدیکانش احتمال مسموم کردن وی را داده‌اند.

او بعد از اصرار همسرش و دعوت پزشکان آلمانی، روز شنبه به بیمارستانی در برلین منتقل شد.

روزنامه «موسکوفسکی کومسومولتز» از قول منابع امنیتی و پلیس که نامی از آنها نبرده است گزارش داده که ناوالنی در روزهای قبل از اغما به شدت تحت مراقبت پلیس بوده و نیروهای امنیتی از نزدیک وی را تحت نظر داشتند.

ناوالنی ۴۴ ساله از مخالفان سرشناس پوتین است که کارزاری علیه فساد در این کشور را رهبری می‌کند.

افسر پلیس روسیه مدارک یکی از هواداران ناوالنی را که پوستر عکس او را در دست دارد بررسی می‌کند.
افسر پلیس روسیه مدارک یکی از هواداران ناوالنی را که پوستر عکس او را در دست دارد بررسی می‌کند.

تیم همکاران او قرار بود عصر شنبه کنفرانسی با عنوان «آنچه که ما تاکنون درباره مسموم کردن آلکسی می‌دانیم» در یوتیوب برگزار کنند، اما سپس اعلام کردند که برای برگزاری این کنفرانس آماده نیستند و آن را لغو کردند.

این روزنامه از قول منابع خود گزارش داده است که ناوالنی قرار بود در هتلی در منطقه امسک که برای تیمش رزرو شده بود اقامت کند، اما به‌جای اتاقی که برایش انتخاب شده بود، در آپارتمانی که توسط یکی از هوادارانش اجاره شد، اقامت کرد.

پلیس زمانی متوجه این موضوع شد که یکی از هواداران ناوالنی سوشی آماده‌ای به آدرس آپارتمانی که او در آن اقامت داشت، سفارش داد.

کیرا یارموش، سخنگوی ناوالنی، در صفحه توئیتر خود با اشاره به گزارش روزنامه «موسکوفسکی کومسومولتز» گفته است تحت نظر گرفتن آقای ناوالنی هیچ جای تعجب ندارد، اما شگفت‌انگیز این است که نیروهای امنیتی از اعتراف به این موضوع هیچ شرمی ندارند.

این روزنامه می‌نویسد نیروهای امنیتی و پلیس هیچ مورد مشکوکی در رابطه با بیمار شدن وی ندیده‌اند.

به اعتقاد آنها اگر ناوالنی مسموم شده باشد، احتمالا این حادثه در فرودگاه یا داخل هواپیما اتفاق افتاده است.

قبلا سخنگوی ناوالنی نیز گفته بود او از صبح چیزی نخورده بود و تنها چیزی که روز پنج‌شنبه خورده بود، چایی بود که در هواپیما نوشید و بعد از آن بیهوش شد.

منابع امنیتی به این روزنامه گفته‌اند از محل‌هایی که ناوالنی طی روزهای گذشته در آن‌ها حضور داشته است نمونه‌برداری کرده‌اند و حتی نتایج آزمایش مواد رادیواکتیو احتمالی نیز تا آخر هفته مشخص خواهد شد، اما هنوز چیزی معلوم نیست.

قبلا پزشکان بیمارستان امسک مدعی شده بودند که علت بیهوشی ناوالنی افت میزان قند خون او بوده است.

دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین می‌گوید هنوز معلوم نیست علت بیماری ناوالنی چیست و ادعای مسموم شدن وی باید در آزمایشگاه تایید شود.

آقای ناوالنی روز شنبه و به اصرار همسرش با هواپیمای ویژه به آلمان منتقل و در بیمارستان شاریته برلین بستری شده است.

پزشکان آلمانی به درخواست همسر ناوالنی که نگران بود مقامات روسیه مستندات را از بین ببرند، به روسیه آمده‌ بودند تا او را راهی بیمارستان شاریته کنند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد قبلا پزشکان بیمارستان امسک مدعی شده بودند وضعیت جسمانی ناوالنی در شرایطی نیست که بتوان وی را به آلمان منتقل کرد، اما پزشکان آلمانی که بعد از ظهر جمعه اجازه دیدار با ناوالنی را دریافت کردند، نظر متفاوتی داشتند و نهایتا بیمارستان امسک اجازه انتقال او را داد.

مقامات بیمارستان شاریته می‌گویند آزمایش‌ها مقداری زمان خواهد برد و بعدا درباره وضعیت جسمانی وی اطلاع‌رسانی خواهند کرد.

جاکا بیزیلج موسس و رهبر موسسه «سیمنا برای صلح» که ترتیب پرواز و انتقال آقای ناوالنی را داده بود، وضعیت جسمانی وی را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کرده است.

منابع: رویترز، رادیو فردا. ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG