لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۱۲:۴۰

توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش تولید روزانه «۱۰ میلیون بشکه نفت»


اوپک و کشورهای هم‌پیمان به رهبری روسیه روز پنجشنبه ۲۱ فروردین بر سر کاهش تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه تولید نفت توافق کردند، اما مذاکرات بر سر کاهش بیشتر تولید کماکان ادامه دارد.

سه منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز این موضوع را تایید کرده و نشریه فوربز نیز گزارش مشابهی منتشر کرده است.

قبلا روسیه اعلام کرده بود باید آمریکا نیز به توافق کاهش تولید بپیوندد، اما مشخص نیست در اجلاس روز پنج‌شنبه که به صورت کنفرانس ویدئویی برگزار شد، وزیران نفت آمریکا، کانادا، برزیل و برخی دیگر از کشورهایی که در مجموعه اوپک و کشورهای هم‌پیمان نیستند نیز حضور داشتند یا خیر.

یک منبع به رویترز گفته است که کشورهای دیگر نیز قرار است تولید روزانه خود را پنج میلیون بشکه کاهش دهند. هنوز هیچ‌یک از کشورهای خارج از مجموعه اوپک و کشورهای هم‌پیمان این موضوع را تایید نکرده‌اند، اما اگر قبول کرده باشند، تولید نفت در جهان حدود ۱۵ میلیون بشکه در روز کاهش پیدا خواهد کرد.

رویترز می‌نویسد تقاضای جهانی نفت طی روزهای جاری به خاطر شیوع کرونا و قرنطینه شدن نیمی از جمعیت جهان حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش یافته و انتظار نمی‌رود کاهش این حجم از تولید جهانی نفت تاثیر چشمگیری بر افزایش قیمت نفت داشته باشد.

قبلا انتظار می‌رفت که اوپک و کشورهای دیگر کلا ۲۰ میلیون بشکه از تولید نفت خود کاهش دهند و بعد از اعلام گزارش‌هایی از توافق اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش ۱۰ میلیون بشکه‌ای تولید نفت، قیمت نفت خام نه تنها افزایش نیافت، بلکه بیش از سه درصد افت نیز داشت.

قیمت نفت برنت در لحظه تنظیم این گزارش زیر ۳۲ دلار است.

قیمت نفت برنت از حدود ۷۰ دلار در ابتدای سال، به خاطر شیوع کرونا و شکست اوپک و کشورهای هم‌پیمان برای کاهش دوباره تولید نفت، به حدود ۲۰ دلار سقوط کرد، اما بعد از اعلام آمادگی این کشورها برای مذاکرات بیشتر، دوباره مقداری افزایش یافت.

در این میان رسانه‌ها از قول بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران گزارش داده‌اند که قرار است تولید روزانه نفت این اوپک و کشورهای هم‌پیمان حدود ۲۲ درصد، معادل ۱۰ تا ۱۱ میلیون بشکه در ماه‌های مه و ژوئن کاهش یابد.

بعد از آن تا پایان سال، تولید نفت در مجموع هشت میلیون بشکه کاهش خواهد یافت و در سه ماهه ابتدایی سال آینده میزان کاهش به شش میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

آقای زنگنه گفته است ایران، ونزوئلا و لیبی از این توافق مستثنی هستند.

این سه کشور قبلا نیز از توافقات کاهش تولید نفت اوپک و کشورهای هم‌پیمان مستثنی شده بودند.

منابع: نشریات فوربز و آرگوس، رویترز، رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG