لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۵

روحانی وقف بخشی از قله دماوند و واگذاری جزایر ایرانی را «شایعه دشمنان» دانست


حسن روحانی واگذاری جزایر جنوب ایران به چین را نیز «شایعه‌سازی دشمن» خوانده است.

رئیس‌جمهوری ایران روز چهارشنبه هشتم مرداد اخبار مربوط به «وقف» بخشی از قله دماوند را «شایعه دشمنان» دانست و گفت: «عجیب است چطور گوش شنوا برای این شایعات بی‌اساس و بی‌ربط وجود دارد».

حسن روحانی در نشست هیئت دولت ایران تأکید کرده که «در برابر شایعات باید ایستاد» و افزوده است: «مگر می‌شود جنگل و کوه و دریا را وقف کرد و یا بخشی از کشور را فروخت!»

اظهارات رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در حالی است که رسانه‌های ایران در روزهای اخیر گزارش‌های مفصلی درباره وقف بخش از قله دماوند و دامنه آن به نفع سازمان اوقاف منتشر کرده‌اند، ضمن این‌که سازمان ثبت اسناد و املاک کشور نیز رسماً این موضوع را تایید کرده است.

صادق سعادتیان، معاون سازمان ثبت اسناد و املاک، در این زمینه گفته که «کارگروهی متشکل از اداره منابع طبیعی و ثبت اسناد مازندران» تشکیل شده که قرار است با دعوت از سازمان اوقاف درباره موضوع «وقف» تصمیم گرفته شود.

او همچنین اعلام کرد که سند مالکیت اراضی آخرین یال قله دماوند (یال جنوب شرقی)‌ به نام دولت ثبت شد، اما «مورد اختلاف پلاک‌های ثبتی ۶۸ و ۶۹» در دست بررسی است.

ادعای آقای روحانی درباره دماوند همچنین در تضاد است با آنچه رضا افلاطونی مدیرکل دفتر حقوقی سازمان جنگل‌ها در این باره گفت که «با پیگیری‌هایی که در این دو روز انجام دادیم، دو پلاک دماوند به نام سازمان جنگل‌ها برگشت و روی دو پلاک دیگر نیز کارشناسان دو سازمان بررسی می‌کنند».

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به برخی خبرها مبنی واگذاری جزایر جنوب ایران به چین، آن را نیز «شایعه‌سازی دشمن» خواند و گفت: «من از شایعه‌سازی دشمنان تعجب نمی‌کنم، از این تعجب می‌کنم که چطور گوش شنوایی برای این سخنان وجود دارد.»

این در حالی است که پس از انتشار متن غیررسمی پیش‌نویس سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین که در آن به حضور چین در مناطق آزاد ویژه اقتصادی از جمله جزایر قشم و کیش اشاره شد بود، محمود احمدی بیغش، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس، در گفت‌وگو با تلویزیون جمهوری اسلامی گفت که موضوع واگذاری جزایر به چین (اعطاء اختیار تام) صحت دارد و «حرکت مردم و مجلس مانع آن شده است».

البته این نماینده مجلس دو روز بعد اظهاراتش را پس گرفت و به خبرگزاری‌ها گفت این موضوع «صحت ندارد و من اگر هم گفتم، تکذیب می‌کنم».

آقای روحانی در سخنان امروز خود توضیح بیشتری در ادعای «شایعه‌سازی دشمن» در این باره ندارد، اما انتشار گزارش‌ها درباره «سند همکاری راهبردی ۲۵ساله ایران و چین» و عدم شفافیت مقامات جمهوری اسلامی درباره محتوای این سند، واکنش شدید افکار عمومی را برانگیخته است.

رئیس‌جمهور ایران همچنین با اشاره تلویحی به خبر وقف ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در مازندران گفت: «می‌گویند جنگل‌ها فروخته شده و بعد می‌گویند نه وقف شده است. این چه حرفی است؟ مگر می‌شود زمین خدا و مرتع و اقیانوس و دریا و کوه و جنگل که جزو انفال است، وقف کرد؟»

این در حالی است که خبرگزاری رسمی ایرنا روز ۲۹ تیرماه از رد شکایت اداره منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران در دیوان عالی کشور خبر داد و نوشت این دیوان رأی داده است که ۵ هزار و ۶۰۰ هکتار از اراضی جنگلی در منطقه آق‌مشهد، معروف به جنگل سفید، وقف شود.

این خبرگزاری در گزارش خود از این پرونده با عنوان «جنگل‌خواری» یاد کرده است.

تأکید دوباره بر برگزاری عزاداری‌های محرم

حسن روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر مواضع قبلی‌اش در این باره گفت: «ما نه به کسانی که می‌خواهند عزاداری نباشد، اجازه چنین کاری می‌دهیم و نه به کسانی که می‌خواهند عزاداری را طوری جلوه دهند که عامل بیماری شود».

او پیشتر روز چهارم مردادماه، در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز درباره نحوه عزاداری در محرم گفته بود: «دوگانه سلامت یا عزاداری نداریم» و ادعا کرده بود که تجربه برگزاری مراسم مذهبی ماه رمضان نشان داد که این برنامه‌ها‌ «باعث شیوع کرونا» نبوده‌اند.

این ادعا در حالی مطرح می‌شود که در موج اول شیوع کرونا، دولت با اصرار بر نقش مؤثر تجمع مردم در مکان‌های مذهبی خواستار تعطیلی مراکز مذهبی مانند حرم امام رضا در مشهد و حرم معصومه در قم شد. ضمن آن‌که علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت، نیز روز هفتم مرداد اعلام کرد که «با برگزاری مراسم در محیط‌های سربسته کاملاً و محکم مخالفت می‌کنیم.»

آقای روحانی امروز با اشاره به پروتکل اعلام‌شده برای برگزاری عزاداری‌های محرم گفت: «به وزارت کشور و وزارت بهداشت گفته‌ام که اگر کسی وارد اداره‌ای شد و پروتکل‌ها را اجرا نکرد، به او خدمات داده نشود و می‌توانیم بالاتر از این هم عمل کنیم و در جامعه هم اگر کسی می‌خواهد سلامت دیگران را به خطر بیندازد، مجازات تعیین کنیم.»

در حال حاضر شمار موارد ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران به شدت افزایش یافته و باعث بازگشت شماری از محدودیت‌ها در برخی مناطق شده است.

بر اساس آمارهای رسمی وزارت بهداشت، شمار قربانیان این ویروس در ایران از ۱۶ هزار نفر گذشته و مجموع بیماران شناسایی‌شده بر اساس آمار دولتی و رسمی نیز به حدود ۳۰۰ هزار نفر رسیده است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG