لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۷ خرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۳۳

دولت ترامپ برای به تاخیر انداختن انتشار کتاب جان بولتون از او شکایت کرد


جان بولتون (راست) و دونالد ترامپ از دسامبر ۲۰۱۹ جدال‌های زیادی با هم داشته‌اند.

دولت دونالد ترامپ برای به تاخیر انداختن انتشار کتاب جان بولتون که به گفته کاخ سفید حاوی اطلاعات محرمانه است و انتظار می‌رود از سیاست خارجی رئیس‌جمهوری تصویری منفی ارائه کند از مشاور سابق امنیت ملی شکایت کرده است.

این شکایت روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد به دادگاه فدرال در واشینگتن تسلیم شد. کتاب اقای بولتون قرار بود هفته آینده منتشر شود. دونالد ترامپ هشدار داده که اگر آقای بولتون انتشار این کتاب را لغو نکند با «مشکلات مجرمانه» روبرو خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس این شکایت قضایی تازه‌ترین فصل در جدال رئیس‌جمهوری با جان بولتون است که پس از اختلاف نظرهای مکرر در زمینه امنیت ملی آمریکا به برکناری یا کناره‌گیری آقای بولتون در دسامبر سال ۲۰۱۹ منجر شد.

اکنون دادگاه باید تصمیم بگیرد که آیا آن‌طور که دولت ادعا می‌کند آقای بولتون برای انتشار سریع‌تر کتاب خود مراحل قانونی و اداری را دور زده است یا نه. وکیل و ناشر کتاب آقای بولتون این اتهام را رد کرده‌اند.

موسسه انتشاراتی «سایمون و شوستر»، ناشر کتاب، اين شکايت را «تازه‌ترین مورد از تلاش‌های دولت برای جلوگیری از انتشار کتابی که از رئیس‌جمهوری تعریف و تمجید نمی‌کند» توصیف کرده است.

وزارت دادگستری آمریکا در شکایت خود علیه جان بولتون ادعا می‌کند که مشاور سابق امنیت ملی روند بررسی متن کتاب قبل از انتشار، برای پرهیز از درج اطلاعات محرمانه، را به طور کامل اجرا نکرده است. به همین دلیل از دادگاه فدرال خواسته است که انتشار کتاب تا زمان تکمیل روند بررسی اطلاعات محرمانه به تاخیر بیافتد و نسخه‌های موجود به شیوه‌ای مورد قبول دولت «جمع‌آوری و نابود» شوند.

این موسسه در بیانیه خود که غروب روز سه‌شنبه منتشر شد، افزود: جان بولتون برای رفع نگرانی‌های کاخ سفید با مقامات دولت همکاری کرده و در عین حال از حق آقای بولتون برای بیان نظرات خود براساس اصل اول قانون اساسی آمریکا حمایت کرد.

چاک کوپر، وکیل آقای بولتون، روز چهارشنبه گفت: مشغول بررسی شکایت دولت است و در زمان مناسب به آن پاسخ خواهد داد.

او قبلا نیز تاکید کرده بود که آقای بولتون برای پرهیز از انتشار اطلاعات محرمانه ماه‌ها با کارشناسان کاخ سفید همکاری کرده است.

آقای کوپر در عین حال کاخ سفید را به سوء‌استفاده از اطلاعات مربوط به امنیت ملی به عنوان ابزاری برای سانسور کتاب جان بولتون متهم کرد.

وزارت دادگستری آمریکا در شکایت خود علیه جان بولتون ادعا می‌کند که مشاور سابق امنیت ملی روند بررسی متن کتاب قبل از انتشار، برای پرهیز از درج اطلاعات محرمانه، را به طور کامل اجرا نکرده است. به همین دلیل از دادگاه فدرال خواسته است که انتشار کتاب تا زمان تکمیل روند بررسی اطلاعات محرمانه به تاخیر بیافتد و نسخه‌های موجود به شیوه‌ای مورد قبول دولت «جمع‌آوری و نابود» شوند.

وزارت دادگستری در عین حال از دادگاه خواسته است که اگر آقای بولتون با بررسی کامل متن کتاب قبل از انتشار موافقت نکند از کسب هرگونه درآمدی از محل انتشار کتاب محروم شود.

وزارت دادگستری در بخش دیگری از شکایت خود استدلال می‌کند که جان بولتون به دلیل مقام خود در کاخ سفید به حجم زیادی از اطلاعات محرمانه و حساس دسترسی داشته است. به گفته مقامات کاخ سفید، کتاب آقای بولتون که بیش از ۵۰۰ صفحه است پر از اطلاعات محرمانه است.

کتاب جان بولتون با عنوان «اتاقی که در آن اتفاق افتاد: خاطرات کاخ سفید» قرار بود ماه مارس منتشر شود. تاریخ انتشار آن دو بار به تاخیر افتاد و اکنون قرار است هفته آینده منتشر شود.

به گفته موسسه انتشاراتی «سایمون و شوستر»، «آقای بولتون مسائل گوناگونی از جمله هرج‌ومرج در کاخ سفید و در عین حال نقش بازیگران مهم از جمله عدم قاطعیت رئیس‌جمهوری، تصمیم‌گیری عجولانه و مناسبات رئيس‌جمهوری با متحدان و دشمنان آمریکا از چین، روسیه، کره شمالی و ایران گرفته تا بریتانیا، فرانسه و آلمان را بررسی می‌کند».

در بخشی از بیانیه مطبوعاتی ناشر کتاب این جمله از قول آقای بولتون نقل شده است: «می‌توانم بگویم که در دوره کار من در کاخ سفید اکثر تصمیم‌های رئیس‌جمهوری بر اساس محاسبات مربوط به انتخاب مجدد خود به این مقام اتخاذ شده است».

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG