لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۰۸

۱۲ نوزاد بر اثر آتش‌سوزی در بیمارستانی در بغداد کشته شدند


ماموران انتظامی، محوطه بیمارستان را به کنترل خود در آوردند تا پزشک قانونی بتواند تحقیقات خود را در مورد این حادثه انجام دهد.

مسئولان پزشکی و مقامات امنیتی عراق می‌گویند که در اثر یک آتش‌سوزی در بخش زایمان یکی از بزرگترین بیمارستان‌های شهر بغداد در نیمه شب سه‌شنبه حداقل ۱۲ نوزاد نارس جان خود را از دست دادند.

خبرگزاری فرانسه از قول یکی از مسئولان پزشکی شهر بغداد گزارش می‌دهد توانسته‌اند فقط هفت نوزاد را نجات بدهند که به بیمارستان دیگری در این شهر منتقل شده‌اند.

سخنگوی وزارت بهداشت عراق گفت آتش‌سوزی در بیمارستان یرموک واقع در غرب بغداد کمی پس از نیمه‌شب و بر اثر بروز نقص فنی در شبکه برق بیمارستان روی داد. به گفته او ۲۹ بیمار زن که در همین بخش بستری بودند از آنجا تخلیه شده و به بیمارستان دیگری منتقل شده‌اند.

ماموران انتظامی، محوطه بیمارستان را تحت کنترل گرفته تا متخصصان پزشک قانونی بتوانند تحقیقات خود را در مورد این حادثه انجام دهند. همزمان خانواده بیماران که خشمگین هستند در اطراف بیمارستان تجمع کرده و منتظر دریافت اطلاعات بیشتری از مسئولان هستند.

چندین دستگاه مخصوص نگهداری نوزادان نارس را که در آتش سوخته‌اند را می‌توان در نزدیکی یکی از درهای بیمارستان دید که پلیس ورود به آن را ممنوع کرده است.

به خاطر سن نوزادان و عدم امکان شناسایی جسدها که در آتش سوخته است عزای والدین و خویشاوندان شدیدتر است. یکی از افرادی که در اطراف بیمارستان تجمع کرده‌اند گفت یکی از خویشاوندانش روز سه شنبه وضع حمل کرد. نوزاد در آتش‌سوزی از بین رفته و مادرش دچار سوختگی شده است.

این زن میانسال گفت: «من دنبال فرزندمان می‌گردم. آنها به من گفتند برو در یخچال او را پیدا کن. من نوزاد را در یک جعبه مقوایی کوچک پیدا کردم ولی مطمئن نیستم که او نوزاد ماست و یا یک تکه ابر سوخته است. عین ذغال است».

او در حالی که به شدت گریه می‌کرد افزود: «ما فقط نوزادمان را می‌خواهیم، یک کسی باید او را به ما بدهد».

خبرگزاری فرانسه می‌افزاید یک مقام وزارت کشور نیز تعداد تلفات نوزادان را تایید کرده و افزود سه نوزاد دیگر به خاطر مسمومیت ناشی از تنفس دود تحت درمان هستند.

بسیاری از بیمارستان‌های شهر بغداد وضعیت نامناسبی دارند و خدمات درمانی که ارائه می‌دهند پایین‌تر از استانداردهای پزشکی مناسب است. به این خاطر آن بخش از مردم که توانایی مالی دارند برای معالجات مهم به خارج سفر می‌کنند.

فقدان خدمات عمومی مناسب و کافی از جمله خدمات بهداشتی، آب و برق، باعث خشم مردم شده و به همین دلیل طی سال گذشته تظاهرات اعتراضی متعددی بر پا شد.

یکی از مسئولان بهداشت شهر بغداد گفت این بیمارستان بسیار قدیمی است.

یکی از اعضای کادر درمانی بیمارستان یرموک نيز که نخواست نامش فاش شود گفت در مورد این حادثه دلخراش یک تحقیقات کامل انجام خواهد شد.

پس از بمبگذاری ماه گذشته در محله کراده شهر بغداد که بر اثر آن حداقل ۳۲۳ نفر کشته شدند حکومت عراق به شدت مورد انتقاد قرار گرفت.

انفجار مواد منفجره‌ای که در یک کامیون کار گذاشته شده بود باعث شد مغازه‌های هر دو سوی یک خیابان پر رفت و آمد دچار حریق شوند. این دلیل بخش عمده‌ای از تلفات این بمبگذاری بود که گروه «خلافت اسلامی» مسئولیت آن را برعهده گرفت.

شاهدان آن حادثه می‌گفتند واحدهای آتش نشانی در واکنش به این آتش سوزی بسیار کند عمل کردند.

عراق صاحب یکی از غنی‌ترین منابع نفتی و یکی از مهمترین صادرکنندگان نفت جهان است ولی تداوم جنگ و بحران باعث شده که درآمد حاصل از این ثروت روی بهبود وضع زندگی مردم هیچ تاثیری نداشته باشد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG