لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۴۸

۹ سرباز افغان و هفت شورشی طالبان در افغانستان کشته شدند


يک فرمانده پليس افغانستان اعلام کرد که در جريان درگيری ميان نيروهای دولتی با شبه نظاميان شورشی در ولايت قندوز، ۹ نيروی امنيتی و هفت نفر از طالبان کشته شدند.

عبدالرحمن سيد خيلی، فرمانده پليس ولايت قندوز در شمال افغانستان اعلام کرد که نيروهای طالبان صبح روز دوشنبه به يک ايستگاه مخابراتی حمله کردند که در جريان درگيری با آنها ۹ نيروی امنيتی و هفت سرباز جان خود را از دست دادند.

گزارش خبرگزاری فرانسه حاکی است از زمانی که ارتباطات شبانه با تلفن همراه در مناطق تحت کنترل طالبان قطع شده، ايستگاه مخابراتی به يکی از اهداف حملات شورشيان تبديل شده است.

ساکنين محلی می گويند که تمام تلفن های همراه در ولايت قندوز شب ها از کار می افتند که این امر به يکی از مشکلات اين منطقه تبديل شده است.

حمله روز دوشنبه پس از آن صورت می گيرد که در جريان انفجار يک موتورسيکلت بمبگذاری شده در يکی از بازارهای ولايت قندوز در روز شنبه، ۱۰ نفر از جمله سه کودک کشته و ۱۸ نفر ديگر نيز زخمی شدند.

پليس گفته است که هدف اين بمبگذاری يکی از فرماندهان شبه نظامی حامی دولت بوده است که در جريان اين حادثه کشته شد.

همچنین اوايل روز شنبه جنگجويان طالبان تلاش کردند تا به فرودگاه جلال آباد، مرکز ولايت ننگرهار، حمله کنند. جلال آباد يکی از پايگاه های اصلی نيروهای خارجی در افغانستان به شمار می رود.

طالبان از سال ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ حکومت را در افغانستان در اختيار داشتند ولی پس از حملات ۱۱ سپتامبر و به دنبال حمله آمريکا به اين کشور قدرت را از دست دادند.

نيروهای شورشی در ۹ سال گذشته حملات مرگباری را عليه نيروهای خارجی و همچنين شهروندان افغان صورت داده اند.

گزارش ها حاکی است که سال ۲۰۱۰ مرگبارترين سال برای ۱۵۰ هزار نيروی خارجی حاضر در افغانستان بوده است و تا کنون ۶۴۰ سرباز در جريان حملات و درگيری ها با طالبان جان خود را از دست داده اند.
XS
SM
MD
LG