لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۲۱:۵۱

«احمدى نژاد براى پنجمين بار به نيويورك مى رود»


حضور رييس دولت نهم در نشست عمومى سازمان ملل در زمانى صورت خواهد گرفت كه قدرت هاى بزرگ جهانى ماه سپتامبر را آخرين مهلت ايران براى پاسخگويى به درخواست آغاز مذاكرات بر سر برنامه هسته اى تهران اعلام كرده اند.
در حالى كه قرار است رييس دولت دهم براى پنجمين بار در مجمع عمومى سازمان ملل سخنرانى كند فراخوان های گسترده ای از سوی مخالفان برای اعتراض به سفر وی صورت گرفته است.

نشست مجمع عمومى سازمان ملل قرار است كه در ماه سپتامبر آغاز به كار كند و در صورت صدور ويزا براى آقاى احمدى نژاد، اين نخستين سفر او به يك كشور غربى پس از انتخابات جنجال برانگيز روز ۲۲ خرداد خواهد بود.

على اكبر جوانفكر، مشاور مطبوعاتى رييس دولت دهم، در گفت و گو با خبرگزارى «رويترز» گفته است: سفر محمود احمدی نژاد «به نيويورك همچنان در دستور كار وى قرار دارد و مقام هاى ايرانى در حال آمده سازى مقدمات آن هستند.»

وى افزود: «تاريخ عزيمت، مدت اقامت محمود احمدى نژاد و همچنين روز سخنرانى وى بستگى به هماهنگى ميان تهران و سازمان ملل متحد دارد.»

حضور رييس دولت دهم در نشست عمومى سازمان ملل در زمانى صورت خواهد گرفت كه قدرت هاى بزرگ جهانى ماه سپتامبر را آخرين مهلت ايران براى پاسخگويى به درخواست آغاز مذاكرات بر سر برنامه هسته اى تهران اعلام كرده اند.

حضور هر ساله محمود احمدى نژاد در نيويورك با اعتراض هاى ايرانى هاى معترض روبرو شده است و انتظار مى رود كه در سال جارى و به دنبال سركوب شديد تظاهرات خيابانى عليه نتايج انتخابات رياست جمهورى، دامنه اين اعتراض ها گسترش يابد.
باراك اوباما، رييس جمهور آمريكا، ماه ژوئيه گفته بود: ايران تا اواخر ماه سپتامبر فرصت دارد تا به درخواست مذاكرات اتمى پاسخ دهد و در صورت امتناع با تحريم هاى شديدتر روبرو خواهد شد.

آقاى اوباما قرار است كه روز ۲۳ سپتامبر در نشست عمومى سازمان ملل سخنرانى كند.

محمود احمدى نژاد در سخنرانى سال گذشته اش در همين نشست با حمله به اسرائيلى ها به عنوان «صهيونيست هاى قاتل»، بر مقابله با «زورگويى» آمريكا و همچنين دفاع از حق ايراان براى ادامه برنامه اتمى خود تاكيد كرد.

جمهورى اسلامى ايران مى گويد كه فعاليت هاى هسته ايش صلح آميز است ولى قدرت هاى جهانى با بيان اينكه تهران در صدد دستيابى به سلاح اتمى است، اين فعاليت ها را براى صلح جهانى خطرناك دانسته اند.

احتمال اعتراض هاى گسترده

مقام های سازمان ملل حضور محمود احمدی نژاد در نشست این سازمان را تایید کرده و گفته اند که در قبال وی همان تشریفات مربوط به سایر رهبران حاضر در اجلاس را لحاظ خواهند کرد.

به گزارش روز چهارشنبه روزنامه واشینگتن پست، مقام های آمریکایی نیز اعلام کرده اند: این کشور به دعوت های سازمان مل حتی در مورد مقام های جنجال آفرین احترام خواهد گذاشت و در مورد احمدی نژاد نیز ویزای وی صادر خواهد شد.

مقام های آمریکایی اعلام کرده اند: این کشور به دعوت های سازمان مل حتی در مورد مقام های جنجال آفرین احترام خواهد گذاشت و در مورد احمدی نژاد نیز ویزای وی صادر خواهد شد.
حضور هر ساله محمود احمدى نژاد در نيويورك با اعتراض هاى ايرانى هاى معترض روبرو شده است و انتظار مى رود كه در سال جارى و به دنبال سركوب شديد تظاهرات خيابانى عليه نتايج انتخابات رياست جمهورى، دامنه اين اعتراض ها گسترش يابد.

در حال حاضر وب سایت های فارسی زبان و شبکه های اجتماعی در اینترنت فراخوان های متعددی برای اعتراض به حضور احمدی نژاد در نیویورک اعلام کرده اند.

احتمال می رود به دلایل شرایط خاص در ایران پس از انتخابات ریاست جمهوری، میزان اعتراض ها نسبت به سال های گذشته از شدت بیشتری برخوردار باشد.

رقباى آقاى احمدى نژاد در انتخابات رياست جمهورى با رد نتايج آن اعلام كرده اند كه دولت بر آمده از اين انتخابات مشروعيت ندارد. معترضان و هواداران مير حسين موسوى و مهدى كروبى نيز با راه اندازى تظاهرات و اعتراض هاى خيابانى خواستار انتخابات مجدد شدند.

اين اعتراض ها با سركوب گسترده نيروهاى امنيتى و بسيجى روبرو شد كه بر اساس آمار رسمى، در جريان آن، حداقل ۳۰ نفر كشته شدند.

اين در حالى است كه مخالفان با انتشار اسامى و عكس هاى كشته شدگان، شمار آنها را دهها تن دانسته اند.

مرگ دخترى به نام ندا آقا سلطان كه تصاوير آن از شبكه هاى مختلف تلويزيونى جهان پخش شد افكار عمومى جهان را شوكه كرد و در واكنش به آن تظاهرات زيادى در كشورهاى مختلف جهان برپا شد.
XS
SM
MD
LG