لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۹:۲۹

«دفتر شبکه العالم در قاهره بسته شد»


روابط قاهره و تهران پس از نمايش فيلم مستندی در تلويزيون ايران بر ضد انور سادات، رييس جمهوری سابق مصر، تيره تر شد.(عکس:AFP)


گزارش های رسیده حاکی است که در ادامه تنش میان ایران و مصر، ماموران پليس، دفتر شبکه تلويزيونی العالم وابسته به جمهوری اسلامی را در قاهره بسته اند.
مدير دفتر شبکه تلويزيونی العالم در قاهره گفته است: ماموران پليس مصر، دفتر اين شبکه تلويزيونی را در قاهره بسته و تعدادی از دوربين های فيلمبرداری و چند کامپيوتر آن را مصادره کرده اند.

احمد السويفی، مدير دفتر العالم در قاهره، به روزنامه کويتی القبس گفته است که «دليل تعطيل اين دفتر، نداشتن مجوز فعاليت اعلام شده است.»


وی افزود: اين شبکه تلويزيونی از دو سال پيش با موافقت شفاهی مسئولان مصر فعاليت می کرده است و هنوز به درخواست آنها برای کسب مجوز، به طورکتبی پاسخی داده نشده بود.


سايت اينترنتی شبکه العالم نيز در گزارشی نوشته است: نيروهای امنيتی مصر روز دوشنبه در اقدامی غافلگير کننده به بازرسی از دفتر نمايندگی العالم در قاهره پرداختند.


بر اساس اين گزارش، نيروهای امنيتی مصر درباره اين اقدام خود هيچگونه توضيحی ارايه ندادند.


جمهوری اسلامی ايران و مصر از سال ۱۳۵۸، مناسبات ديپلماتيک ندارند و روابط دو کشور اخيرا پس از نمايش فيلم مستندی در تلويزيون ايران بر ضد انور سادات، رييس جمهوری سابق مصر، تيره تر شد.

شبکه تلويزيونی االعالم، وابسته به صدا و سيمای جمهوری اسلامی است که از پنج سال پيش به زبان عربی برنامه پخش می کند.


سایه یک فیلم بر روابط ایران و مصر


جمهوری اسلامی ايران و مصر از سال ۱۳۵۸، مناسبات ديپلماتيک ندارند و روابط دو کشور اخيرا پس از نمايش فيلم مستندی در تلويزيون ايران بر ضد انور سادات، رييس جمهوری سابق مصر، تيره تر شد.


انورسادات در سال ۱۹۸۱ ميلادی، به دست يک سرباز مصری با نام خالد اسلامبولی به قتل رسيد.


در فيلم «اعدام فرعون»، از انور سادات به خاطر امضای قراداد صلح کمپ ديويد با اسرائيل، به عنوان «خائن» نام برده شده است.


به دنبال نمايش اين فيلم، خانواده انور سادات و وزارت امور خارجه مصر به شدت به جمهوری اسلامی اعتراض کردند.


مسئولان ايران گفته اند که اين فيلم، ساخت نهادی با عنوان «ستاد پاسداشت شهدای نهضت جهانی اسلام» در ايران بوده و بيانگر سياست دولت نيست.


برخی اخبار نیز حاکی از آن است که مصر تصمیم گرفته است تا از سطح مشارکت خود در کنفرانس وزیران امور خارجه کشورهای غیر متعهد در تهران بکاهد. این کنفرانس قرار است هفته آینده برگزار شود.


گفته می شود دلیل اتخاذ چنین تصمیمی، اعتراض به ایران به دلیل ساخت فیلم «اعدام فرعون» است.


پیشتر فدراسیون فوتبال مصر برگزاری دیدار تدارکاتی میان تیم ملی فوتبال ایران با این کشور را به همین دلیل لغو کرده بود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG