لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۵۴

زلزله پر قدرتی چين را به لرزه در آورد


زلزله موجب وحشت بسیاری از شهروندان چینی شده است. (عکس:AFP)


زلزله ای به قدرت ۷.۸ درجه در مقياس ريشتر روز دوشنبه مرکز چين را به شدت تکان داد و موجب ترس و وحشت ساکنان شهرهای مختلف شرق آسيا شد.


بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری آمريکا، اين زمين لرزه در ۹۲ کيلومتری شمال غربی استان سيچوان و در ساعت دو و ۲۸ دقيقه به وقت محلی رخ داد. مرکز اين زمين لرزه ده کيلومتری عمق زمين گزارش شده است.


گزارش های اوليه حاکی است که دو مدرسه ابتدايی ويران شده و حداقل چهار دانش آموز کشته شده و ۱۰۰ نفر نيز مجروح شده اند.


هوجين تائو، رييس جمهوری چين دستور داده است که تمام تلاش ها برای نجات جان بازماندگان صورت گيرد و نيروهای نظامی اين کشور نيز به محل وقوع حادثه اعزام شده اند.


بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی چين، شينهوا، ون جيابائو، نخست وزير اين کشور نيز به محل زمين لرزه رفته است.


در منطقه وقوع زلزله حدود ۱۲ ميليون نفر زندگی می کنند و در ۲۶۰ کيلومتری آن نيز استانی با ۳۰ ميليون جمعيت قرار دارد.


سيستم همکاری و هشدار مصيبت های جهانی وابسته به کميسيون سازمان ملل – اتحاديه اروپا هشدار داده است که اثرات اين زمين لرزه می تواند بالا باشد چرا که اين زلزله در طول روز رخ داده است که خودروها در خيابان ها بوده و مردم در ساختمان های با ارتفاع بالا به سر می بردند.


در پکن، پايتخت چين که در ۱۵۰۰ کيلومتری محل وقع زلزله قرار دارد ساختمان های اداری از جمله دفاتر رسانه های پوشش دهنده المپيک پکن تکان خوردند. به فاصله کمی از اين زمين لرزه ساکنان ساختمان های اداری در پکن تخليه شده و حدود يک ساعت در خيابان ها به سر بردند.


در شانگهای که قلب تجاری چين محسوب می شود نيز گزارش های مشابهی منتشر شده است.


در تايپه، پايتخت تايوان که در ۱۶۰ کيلومتری جنوب چين قرار دارد نيز ساختمان ها دچار لرزه های شديدی شدند.


اين زمين لرزه در هانوی، پايتخت ويتنام ، بانکوک، پايتخت تايلند و هنک کنگ نيز احساس شد و بسياری از مردم بلافاصله به خيابان ها ريختند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG