لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۰

کروکر: ایران همچنان از شبه نظامیان عراقی حمایت می کند


رایان کروکر که اواخر ماه فوریه پس از دو سال از سمت خود به عنوان سفیر آمریکا در عراق کنار می رود اظهار داشت که گفت و گوهای او یا دیپلمات های ایرانی در باره امنیت عراق بی ثمر بوده است.
سفیر آمریکا در بغداد می گوید که به رغم کاهش خشونت ها در عراق، ایران همچنان با تجهیز نظامی و آموزش شبه نظامیان شیعه عراقی از آنها حمایت می کند.

رایان کروکر که اواخر ماه فوریه پس از دو سال از سمت خود به عنوان سفیر آمریکا در عراق کنار می رود اظهار داشت که گفت و گوهای او یا دیپلمات های ایرانی در باره امنیت عراق بی ثمر بوده است.

وی در گفت و گو با شبکه تلویزیونی العربیه با متهم کردن برخی از تندروهای شیعه به «تروریست» بودن اظهار داشت: «ما فکر می کنیم که آنها همچنان از سوی برخی عوامل در ایران حمایت می شوند.»

آقای کروکر افزود: «ما در این زمینه شواهد زیادی داریم: راکت هایی که به سوی ما و نیروهای عراقی پرتاب می شوند ساخت ایران و مربوط به سال ۲۰۰۸ است؛ تهیه مواد منفجره پر قدرت نتیجه آموزش نیروهای ایرانی است و هم ما و هم عراقی ها شبه نظامیانی را دستگیر کرده اند که گفته اند در ایران آموزش دیده اند.»

سفیر آمریکا در بغداد می گوید: با شواهد روشنی که وجود دارند فکر نمی کنم که ابهامی در این زمینه وجود داشته باشد. مسئله این است که ایرانی ها چه تصمیمی برای آینده روابط خود با عراق اتخاذ کرده اند.

مقام های عراقی که سال گذشته چون آمریکایی ها از حمایت ایران از شبه نظامیان شیعه شکایت می کردند اخیرا اعلام کرده اند که دخالت های تهران در حال کم شدن است.

جمهوری اسلامی ایران همواره دخالت خود در آموزش و کمک تسلیحاتی به شبه نظامیان عراقی را رد کرده است.

امیر ارشدی، وابسته مطبوعاتی سفارت ایران در بغداد به خبرگزاری «رویترز» گفته است: «ما اظهارات سفیر آمریکا را رد می کنیم. اگر نیروهای آمریکایی شواهدی دارند باید آن را به دولت عراق ارائه کنند و اجازه دهند تا آنها در این زمینه قضاوت کنند.»

وی می گوید: «ایران در امور عراق مداخله نمی کند و این موضوع از سوی مقام های عراقی نیز تایید شده است.»

میزان حملات شبه نظامیان شیعه در عراق از زمان عملیات گسترده نیروهای آمریکایی و عراقی در نیمه اول سال گذشته به شدت کاهش یافته است.

اما به نوشته رویترز، با این حال واشینگتن از موضع خود مبنی بر متهم کردن تهران به دخالت در امور عراق دست نکشیده است.

تهران و واشینگتن از سال ۱۳۵۸ با یکدیگر روابط رسمی ندارند ولی سفیران دو کشور در بغداد طی تابستان سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار در باره ثبات و امنیت در عراق با یکدیگر مذاکره کردند.

این گفت و گوها که سه دور آن برگزار شد به گفته رایان کروکر، نتیجه محدودی بر جای گذاشته است.

سفیر آمریکا در بغداد می گوید: «ما این گفت وگوها را با روحیه مثبت و دید باز دنبال کردیم؛ ولی متاسفانه از آن نتیجه ای نگرفتیم و از سال ۲۰۰۷ تاکنون دیگر مذاکره ای با ایرانی ها نداشته ایم.»
XS
SM
MD
LG