لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۴۲

كراولى از تماس میان نمايندگان ايران و آمریکا ابراز بى اطلاعى كرد


سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا بدون رد صريح گزارش روزنامه هاآرتص اظهار داشت: «تمركز اصلى ما در مقطع فعلى بر گفت و گوهاى گروه پنج به علاوه يک استوار شده است.»
ايالات متحده آمريكا روز چهارشنبه در واكنش به گزارش يک روزنامه اسرائيلى از هر گونه تماس ميان نمايندگان اين كشور با ايران در حاشيه نشست مجمع عمومى سازمان ملل، ابراز بى اطلاعى كرد.

فيليپ كراولى، سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا، به خبرنگاران گفته است:«من اطلاعى از تماس هاى ميان مقام هاى ايرانى و آمريكايى در نيويورک ندارم.»

اظهارات اين مقام آمريكايى واكنشى به گزارش روز چهارشنبه روزنامه هاآرتص است كه در آن خبر داده بود كه ديپلمات هاى آمريكا و ايران در نيويورک با يكديگر ملاقات كرده اند تا در زمينه برقرارى روابط غير رسمى گفت و گوهاى اوليه را انجام دهند.

اين روزنامه به نقل از منابعى كه نام آنها را فاش نكرده است مى نويسد: «اين ديدار مخفيانه در مقر سازمان ملل در نيويورک انجام شده است و مقام هايى از طرف هيئت ايرانى حاضر در نيويورک كه رياست آن با محمود احمدى نژاد است در اين مذاكرات شركت داشته اند.»

بر اساس اين گزارش، مقام هاى ايرانى از طرف آمريكايى خواسته اند كه واشينگتن در واكنش به آزادى سارا شورد، شهروند آمريكايى، از سوى ايران اقدام متقابلى انجام دهد.

تهران و واشينگتن از سال ۱۳۵۸ و به دنبال حمله دانشجويان موسوم به پيرو خط امام به سفارت آمريكا در ايران روابط ديپلماتيک با يكديگر ندارند ولى طى سه دهه گذشته مذاكرات علنى و مخفى متعددى ميان نمايندگان دو كشور انجام شده است.

محمود احمدی نژاد، رییس جمهور ایران، روز سه شنبه در نیویورک گفته بود که «امروز همگان فکر می‌ کنند شرایط برای بازگشایی سفارتخانه های ایران و آمریکا در واشنگتن و تهران بسیار دشوار شده است، ولی احساس من این است که شرایط آسان است و باید دولت آمریکا به ملت ایران احترام بگذارد و شرایط برابر را برای ایجاد رابطه بپذیرد.»

سخنگوى وزارت امور خارجه آمريكا بدون رد صريح گزارش روزنامه هاآرتص اظهار داشت: «تمركز اصلى ما در مقطع فعلى بر گفت و گوهاى گروه پنج به علاوه يک استوار شده است.»

اشاره آقاى كراولى به نشست روز چهارشنبه اعضاى گروه پنج به علاوه يک در باره برنامه هسته اى جمهورى اسلامى ايران و تحريم هاى وضع شده از سوى شوراى امنيت عليه تهران است.

وزيران امور خارجه گروه ۱+۵ روز چهارشنبه در بيانيه اى ابراز اميدوارى كردند كه هرچه زودتر به راه حلى جامع براى مناقشه هسته اى ايران دست يابند و همچنين خواستار دور تازه گفت وگو ها بر سر مبادله سوخت اتمى شدند.

روزنامه هاآرتض در گزارش روز چهارشنبه خود اشاره كرده است كه اظهارات اخير باراک اوباما، رييس جمهور آمريكا، نشان دهنده خويشتندارى واشينگتن در قبال برنامه هسته اى ايران و نشانه روشنى از لزوم حل و فصل ديپلماتيك اين مسئله است.

آقاى اوباما باراک اوباما، رييس جمهور ايالات متحده، روز دوشنبه گفته بود كه به نظر وى اقدام نظامى از سوى اسرائيل يا آمريكا براى توقف برنامه هسته اى ايران «راه مطلوبى» نيست.

وى در گفت ‌و گو با شبكه «سى ان بى سى» تاكيد كرد كه واشينگتن براى ‌حل‌ ديپلماتيک مناقشه هسته ‌اى ايران آمادگى دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG