لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۹:۴۵

شاتل دیسکاوری راهی ایستگاه بین المللی فضایی شد


ناسا با جديت تلاش می کند تا کار تکميل ايستگاه بين المللی فضايی را تا سال ۲۰۱۰ به پايان برساند.

سفينه فضايی ديسکاوری روز سه شنبه، ۲۳ اکتبر، همراه با هفت سرنشين، پرواز خود را به سوی ايستگاه بين المللی فضايی در مدار زمين آغاز کرد.


به گزارش خبرگزاری ها، اين بار هم به دليل شکل گيری يک لايه يخ بر روی تانکر يا منبع سوخت سفينه، و همچنين وجود شرايط نامناسب جوی پرواز شاتل با تاخير صورت گرفت.


ديسکاوری هم اکنون در مسير ايستگاه بين المللی فضايی در حرکت است و انتظار می رود روز پنجشنبه در کنار ايستگاه فضايی پهلو بگيرد.


شاتل ديسکاوری در اين سفر قراراست شرايط را برای نصب دو آزمايشگاه که تا چند ماه ديگر به ايستگاه فضايی انتقال می يابند آماده سازد.شاتل ديسکاوری در اين سفر قراراست شرايط را برای نصب دو آزمايشگاه که تا چند ماه ديگر به ايستگاه فضايی انتقال می يابند آماده سازد.

اين ماموريت به عنوان بزرگترين چالش ساخت سازه در ايستگاه بين المللی به شمار می رود که فضانوردان تاکنون انجام آن را به عهده گرفته اند.


فضانوردان دراقامت ۱۰ روزه خود در ايستگاه فضايی اين بار بايد پيچيده ترين عمليات در نه سال گذشته را در مدار زمين به اجرا درآورند.


از جمله موارد در دستور کار، می توان به نصب يک کوپه يا واگن اضافه برای اقامت ساکنان ايستگاه که اکنون توسط ديسکاوری به ايستگاه حمل می شود، و همچنين جابجايی يک بازوی غول آسا، برای نصب صفحه های خورشيدی تازه، و بخشی ديگر از اقدام های تکميلی اشاره کرد.


در اين ماموريت فضانوردان بايد برای اولين بار پنج راه پيمايی فضايی را به اجرا گذارند. در اين رويداد تاريخی، هم فرماندهی سفينه و هم ايستگاه فضايی را دو زن بر عهده دارند.


پاملا ملروی، سرهنگ بازنشسته نيروی هوايی آمريکا، تاکنون دومين بانويی است که فرماندهی شاتل را بر عهده داشته است و پگی ويتسون، بيوشيميست، نخستين زنی است که فرماندهی ايستگاه بين المللی فضايی را در دست دارد.


کابينی که قرار است برای اقامت فضانوردان در اين ايستگاه نصب شود، ساخت ايتاليا بوده و به اندازه يک مينی بوس گنجايش دارد و نام آن «هارمونی» است.


کار نصب آزمايشگاه ژاپنی نيز قرار است در دو مرحله و در ماه های فوريه و آوريل سال آينده انجام شود، ولی آزمايشگاه اروپايی که بر آن نام «کلمبوس» نهاده اند قرار است تا ششم ماه دسامبر به ايستگاه بين المللی فضايی فرستاده شود.


ناسا با جديت تلاش می کند تا کار تکميل ايستگاه بين المللی فضايی را تا سال ۲۰۱۰ به پايان برساند و پس از آن سه شاتل باقی مانده را از دور خارج و بازنشسته کند.


XS
SM
MD
LG